• Մուխտար Բաբաև. Ադրբեջանում սառցադաշտերը շարունակում են հալվել, իսկ ձյան պաշարները՝ նվազել
Ադրբեջանի ջրամբարներում ջրի պաշարներն այսօր հասնում են 16 միլիարդ խորանարդ մետրի, և դրանց արդյունավետ օգտագործումը հատկապես կարևոր է։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին Բաքվում՝ Ջրային ռեսուրսների կառավարման 2-րդ միջազգային ցուցահանդեսի և համաժողովի շրջանակներում կազմակերպված պանելային քննարկման ժամանակ հայտարարել է՝ Ադրբեջանի նախագահի կլիմայական հարցերով ներկայացուցիչ Մուխտար Բաբաևը։
«Մենք պետք է կարողանանք ճիշտ օգտագործել ջրային ռեսուրսները։ Ադրբեջանը գտնվում է գետերի ստորին հոսանքներում, ուստի մենք միշտ պետք է ջրի հարցը պահենք օրակարգում։ Ցավոք, մենք միշտ չենք կարող լիարժեք համաձայնության գալ։ Քանի որ տարածաշրջանում միայն Ադրբեջանն է հանդիսանում Ջրային կոնվենցիայի անդամ, մյուս երկրները անդամ չեն, և նրանք գտնվում են գետերի վերին հոսանքներում։ Այդ պատճառով մենք միշտ պետք է ջրի հարցերը պահենք ուշադրության կենտրոնում», - ասել է Բաբաևը։
Բաբաևի խոսքով, ջրային ռեսուրսների կառավարումը պահանջում է ինչպես ազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային մոտեցում։ Այդ պատճառով ջրային հարցերը քննարկելիս կարևոր է հաշվի առնել ոչ միայն երկիրը, այլև տարածաշրջանն ամբողջությամբ։
«Մենք պետք է ավելի ամուր տարածաշրջանային համագործակցություն կառուցենք։ Ցավոք, մենք դեռ չենք կարողացել հասնել ջրի սպառման ցանկալի մակարդակին։ Մենք պետք է լուրջ ծրագրեր մշակենք այս ոլորտում և ապահովենք դրանց իրականացումը», - հավելել է նախագահի ներկայացուցիչը։

• Мухтар Бабаев: В Азербайджане продолжается процесс таяния ледников и сокращения снежных запасов
Запасы воды в водохранилищах Азербайджана сегодня достигают 16 млрд кубометров, особое значение имеет их эффективное использование.
Как передает Report, об этом заявил представитель президента Азербайджана по вопросам климата Мухтар Бабаев на панельной дискуссии в рамках 2-й Международной выставки и конференции водного хозяйства в Баку.
«Мы должны уметь правильно использовать водные ресурсы. Азербайджан расположен в нижнем течении рек, и поэтому мы всегда должны держать водный вопрос на повестке дня. К сожалению, мы не всегда можем достичь полного согласия. Потому что в регионе только Азербайджан является членом водной конвенции, другие страны не являются членами, и они расположены в верхнем течении рек. По этой причине мы должны постоянно держать водные вопросы в центре внимания», — сказал Бабаев.
По словам Бабаева, управление водными ресурсами требует как национального, так и регионального подхода. По этой причине при обсуждении водных вопросов важно учитывать не только страну, но и регион в целом.
«Мы должны выстроить более сильное региональное сотрудничество. К сожалению, пока мы не смогли достичь желаемого уровня в потреблении воды. Мы должны разработать серьезные программы в этой области и добиться их реализации», — добавил представитель президента.