11 Սեպտեմբերի 2025 - 11:20
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Էներգետիկայի նախարարությանը, քննարկումները տեղի են ունեցել՝ գերատեսչության ղեկավար Փարվիզ Շահբազովի և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյի գլխավոր ներկայացուցիչ Բրենդան Հանրահանի հանդիպման շրջանակներում։
Հանդիպմանը ընդգծվել է՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի միջև կայացած հանդիպման ռազմավարական նշանակությունը, որը ապահովել է երկկողմ և տարածաշրջանային հարաբերությունների, ինչպես նաև էներգետիկ համագործակցության նոր մակարդակի դուրս գալը։ Այս առումով քննարկումներ են ծավալվել համագործակցության առաջնահերթ ոլորտների շուրջ, ինչպիսիք են էներգետիկ ոլորտում և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքներում ներդրումների ընդլայնումը։ Քննարկվել է Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության խարտիայի մշակման համար ստեղծված ռազմավարական աշխատանքային խմբի գործունեությունը։
Ընդգծվել է Վաշինգտոնի կարևոր դերը՝ մեր երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող էներգետիկ անվտանգության նախագծերի իրականացման գործում, և նշվել է՝ ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության կարևորությունը Եվրոպային էներգամատակարարման կայունությունն ապահովելու գործում։

• Азербайджан и США обсудили новый этап энергетического сотрудничества
Как сообщает Report со ссылкой на Министерство энергетики, обсуждения состоялись в рамках встречи главы ведомства Парвиза Шахбазова с высокопоставленным чиновником Бюро по европейским и евразийским делам Госдепартамента США Бренданом Ханраханом.
На встрече была подчеркнута стратегическая важность встречи в Вашингтоне 8 августа между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и американским лидером Дональдом Трампом, которая обеспечила выход двусторонних и региональных отношений, а также энергетического сотрудничества на новый уровень. В связи с этим были проведены обсуждения по приоритетным направлениям сотрудничества, таким как расширение инвестиций в энергетический сектор и региональной инфраструктуры. Была обсуждена деятельность Стратегической рабочей группы, созданной для разработки Хартии о стратегическом партнерстве между Азербайджаном и США.
Была подчеркнута важная роль Вашингтона в реализации стратегически значимых проектов энергетической безопасности нашей страны и отмечена важность сотрудничества с США в обеспечении устойчивости энергоснабжения Европы.