11 Սեպտեմբերի 2025 - 09:20
Հայաստանը ձգտում է ժամանակակից տեխնոլոգիաներ և ստուգման մեխանիզմներ ներդնել՝ սահմանը հատելու ժամանակ, որոնք սովորական ռեժիմով նախատեսում են անձնագրային ստուգում՝ ընթերցող սարքերի միջոցով, առանց մարդու միջամտության։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում կառավարության ժամի ընթացքում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես կկարգավորվի Ադրբեջանի քաղաքացիների մուտքը Հայաստան, եթե հաղորդակցությունները բացվեն։
Նրա խոսքով՝ կառավարությունը մտադիր է նման տեխնոլոգիաներ կիրառել երկրի բոլոր սահմաններին՝ Վրաստանի, Իրանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի հետ, օդանավակայաններում։

11 Сентября 2025 - 09:20
Армения стремится перенять современные технологии и механизмы проверки при пересечении границы, которые в штатном режиме предусматривают паспортный контроль при помощи считывающих устройств, без участия человека.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил на правительственном часе в парламенте премьер Никол Пашинян, отвечая на вопрос, каким образом будет регулироваться въезд граждан Азербайджана в Армению, если коммуникации будут разблокированы.
По его словам, такие технологии правительство намерено задействовать на всех границах страны – с Грузией, Ираном, Турцией, Азербайджаном, в аэропортах.