ՓակելԲիլեջիքի համալսարանի պրոֆեսոր. Ադրբեջանը երբեք չի լռել Գազայում իրադարձությունների մասին
Ադրբեջանը ամեն հնարավորության դեպքում բարձրացրել է Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձությունների հարցը՝ չնայած Իսրայելի հետ սերտ համագործակցությանը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին թուրքական Haber Global հեռուստաալիքի եթերում ասել է՝ Բիլեջիքի համալսարանի պրոֆեսոր Զեյնեփ Դենիզ Ալթընսոյը։
«Ադրբեջանը լավ տնտեսական և առևտրային համագործակցություն է հաստատել Իսրայելի հետ։ Չնայած դրան՝ Ադրբեջանը երբեք չի լռել Գազայում իրադարձությունների մասին։ Բաքվի դիրքորոշումը համընկնում է իր եղբայրական Թուրքիայի դիրքորոշման հետ», - ասել է պրոֆեսորը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը՝ Իսրայելի կողմից Կատարի մայրաքաղաքին հարվածների վերաբերյալ։
Պրոֆեսորը նշել է, որ Ադրբեջանը՝ որպես Խոջալուի ցեղասպանությունը վերապրած երկիր, շատ լավ է հասկանում դրա ողբերգական կողմը և դա արտահայտում է դիվանագիտական մակարդակով։
Ըստ նրա՝ Եվրամիությունն ու Միացյալ Նահանգները միայն հիմա են «արթնացել» և սկսել մեկնաբանել Գազայում իրադարձությունները, մինչդեռ Ադրբեջանն իր դիրքորոշումը հայտնել է հենց սկզբից։

ЗакрытьПрофессор Университета Биледжик: Азербайджан никогда не молчал о событиях в Газе
Азербайджан при каждой возможности поднимал вопрос о событиях в секторе Газа, несмотря на тесное сотрудничество с Израилем.
Как сообщает Report, об этом заявила профессор Университета Биледжик Зейнеп Дениз Алтынсой в эфире турецкого телеканала Haber Global.
«Азербайджан наладил хорошее экономическое и торговое сотрудничество с Израилем. Несмотря на это, Азербайджан никогда не молчал о событиях в Газе. Позиция Баку совпадает с позицией братской для нее Турции», — сказала профессор, комментируя заявление МИД Азербайджана касательно ударов Израиля по столице Катара.
Профессор отметила, Азербайджан, как страна, пережившая Ходжалинский геноцид, прекрасно понимает его трагическую сторону и выражает это на дипломатическом уровне.
По ее словам, Европейский союз и США только сейчас «очнулись» и стали комментировать события в Газе, а Азербайджан с самого начала выражал свою позицию.