10 Սեպտեմբերի 2025 - 16:53
Ադրբեջանը կհաստատի՝ Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) անդամ պետությունների միջև հանրային առողջապահության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիրը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, համապատասխան օրինագիծը քննարկվել է՝ Միլլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի հանձնաժողովի այսօրվա նիստում և առաջարկվել է լիագումար նիստի համար։
Նշենք, որ նախատեսվում է հաստատել՝ «Հանրային առողջապահության ոլորտում սանիտարահամաճարակային բնույթի արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և դրանց արձագանքման գործում Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացման մասին» օրինագիծը՝ համապատասխան վերապահումով։
Նախագծի համաձայն՝ Ադրբեջանն իրեն չի համարում կապված 2015 թվականի հոկտեմբերի 16-ի արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և վերացման ոլորտում ԱՊՀ անդամ պետությունների միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի դրույթներով, քանի որ չի հանդիսանում այդ համաձայնագրի մասնակից։
Փաստաթղթի համաձայն՝ այս համաձայնագրի դրույթները Ադրբեջանի կողմից չեն կիրառվի Հայաստանի նկատմամբ մինչև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտության հետևանքների լիակատար վերացումը և հարաբերությունների կարգավորումը։

• Милли Меджлис утвердит соглашение о сотрудничестве СНГ в сфере здравоохранения
В Азербайджане утвердят соглашение о сотрудничестве государств-участников Содружества Независимых Государств (СНГ) в сфере общественного здравоохранения.
Как сообщает Report, соответствующий законопроект был обсужден на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по международным отношениям и межпарламентским связям и рекомендован к пленарному заседанию.
Отметим, что предусматривается утверждение законопроекта «О ратификации Соглашения о сотрудничестве государств-участников Содружества Независимых Государств по предупреждению и реагированию на чрезвычайные ситуации санитарно-эпидемиологического характера в сфере общественного здравоохранения» с соответствующей оговоркой к нему.
Согласно проекту, Азербайджан не считает себя связанным положениями Соглашения от 16 октября 2015 года о сотрудничестве государств-участников СНГ в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, поскольку не является участником данного Соглашения.
Согласно документу, положения настоящего соглашения не будут применяться Азербайджаном в отношении Армении до полного устранения последствий конфликта между Азербайджаном и Арменией и нормализации отношений.