• Ադրբեջանի խորհրդարանը վավերացնում է մի շարք միջազգային համաձայնագրեր
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, համապատասխան օրինագծերը քննարկվել և ներկայացվել են լիագումար նիստին՝ միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի խորհրդարանական հանձնաժողովի այսօրվա նիստում։
Նշված փաստաթղթերը վերաբերում են՝ «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության 2016 թվականի հոկտեմբերի 15-ի Կիգալիի փոփոխության հաստատմանը, Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության՝ Թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարության կողմից ներկայացված և Միջազգային հեռահաղորդակցության միության միջև Հեռահաղորդակցության զարգացման համաշխարհային համաժողովի (WTDC-25) անցկացման, կազմակերպման և ֆինանսավորման վերաբերյալ համաձայնագրի հաստատմանը, 2026 թվականին կայանալիք Իսլամական զարգացման բանկի խմբի տարեկան հանդիպումների համար Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության (ընդունող երկիր) երաշխիքների վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի հաստատմանը։
Քննարկվել և լիագումար նիստի համար ներկայացվել են նաև՝ «Դաբաղի հիվանդության դեմ պայքարի Եվրոպական հանձնաժողովի կանոնադրությանը միանալու մասին» և «Միջազգային առևտրում որոշակի վտանգավոր քիմիական նյութերի և թունաքիմիկատների նախնական տեղեկացված համաձայնության ընթացակարգի մասին Ռոտերդամի կոնվենցիային միանալու մասին» օրինագծերը։

10 Сентября 2025 - 13:47
Милли Меджлис ратифицирует ряд международных соглашений, меморандумов о взаимопонимании и конвенций.
Как сообщает Report, соответствующие законопроекты были обсуждены и рекомендованы к пленарному заседанию на сегодняшнем заседании комитета парламента по международным отношениям и межпарламентским связям.
Указанные документы касаются утверждения Кигалийской поправки от 15 октября 2016 года к Монреальскому протоколу «О веществах, разрушающих озоновый слой», утверждения «Соглашения между Правительством Азербайджанской Республики, представленным Министерством цифрового развития и транспорта, и Международным союзом электросвязи о проведении, организации и финансировании Всемирной конференции по развитию электросвязи (ВКРЭ-25)», утверждения «Меморандума о взаимопонимании между Правительством Азербайджанской Республики, представленным Министерством экономики Азербайджанской Республики, и Группой Исламского банка развития о гарантиях Правительства Азербайджанской Республики (принимающей страны) для Ежегодных собраний Группы ИБР, которые состоятся в 2026 году».
На заседании комитета также были обсуждены и рекомендованы к пленарному заседанию законопроекты «О присоединении к Уставу Европейской комиссии по контролю за ящуром» и «О присоединении к Роттердамской конвенции о процедуре предварительного обоснованного согласия в отношении отдельных опасных химических веществ и пестицидов в международной торговле».