• Պետական ​​գործակալության ղեկավար. Ադրբեջանը մտադիր է կիրառել համաշխարհային փորձը՝ ջրային ռեսուրսների խնդիրների լուծման գործում
10 Սեպտեմբերի 2025 - 13:56
«Բաքվի ջրի շաբաթ» ջրային ռեսուրսների միջազգային ցուցահանդեսի և համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում է ստորագրել մի քանի կարևոր համաձայնագրեր։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի ջրային ռեսուրսների պետական գործակալության (ADSEA) նախագահ Զաուր Միքայիլովը։
Նրա խոսքով, հատկապես կարևոր է համագործակցությունը սաուդյան ACWA Power ընկերության հետ.
«Համաձայնությունն արդեն ձեռք է բերվել, համաձայնագրի մանրամասները ներկայումս ճշտվում են։ Կարճ ժամանկում փաստաթուղթը կստորագրվի»։
Միքայիլովը նշել է, որ ֆորումում միջազգային գործընկերների հետ լայնածավալ քննարկումներ ականցկացվեն.
«Ֆորումին մասնակցում են բազմաթիվ արտասահմանյան կազմակերպություններ։ Մեր նպատակն է օգտագործել համաշխարհային փորձը՝ ջրային ռեսուրսների խնդիրների լուծման գործում։ Կկնքվեն տարբեր համաձայնագրեր և հուշագրեր, որոնցից մի քանիսը անակնկալ կլինեն», - ասել է նա։

10 Сентября 2025 - 11:15
В рамках Международной выставки и конференции по водным ресурсам — «Бакинской водной недели» — ожидается подписание нескольких важных соглашений.
Как передает Report, об этом сообщил председатель Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана (ADSEA) Заур Микаилов.
По его словам, особое значение имеет сотрудничество с саудовской компанией ACWA Power:
«Соглашение уже достигнуто, сейчас уточняются детали договора. Документ будет подписан в ближайшее время».
Микаилов отметил, что на форуме пройдут широкие дискуссии с международными партнерами:
«Здесь участвует множество зарубежных организаций. Наша цель — использовать мировой опыт в решении проблем водных ресурсов. Будут заключены различные соглашения и меморандумы, некоторые из которых станут сюрпризом», — сказал он.