01 Սեպտեմբերի 2025 - 11:26
Մինչ օրս Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում հայտնաբերվել է 28 զանգվածային գերեզման, որտեղ իրականացվել են անհրաժեշտ պեղումներ և մնացորդների արտաշիրմում։
Այս մասին Report-ին հայտարարել է՝ ռազմագերիների, անհետ կորած անձանց և պատանդ վերցված քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավարի տեղակալ Էլդար Սամեդովը։
Նրա խոսքով՝ այս պեղումների և արտաշիրմումների ընթացքում հայտնաբերվել է 218 մարդու մնացորդ։
«Անատոմիական և մոլեկուլային գենետիկական հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է նրանցից 60-ի ինքնությունը, և նրանց մնացորդները հանձնվել են ընտանիքներին», - նշել է Սամեդովը։

• На освобожденных территориях Азербайджана до сих пор обнаружено 28 массовых захоронений
На сегодняшний день на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана обнаружено 28 массовых захоронений, там проведены необходимые раскопки и эксгумация останков.
Об этом Report заявил заместитель руководителя Рабочей группы Государственной комиссии по делам военнопленных, пропавших без вести и взятых в заложники граждан Эльдар Самедов.
По его словам, в ходе этих раскопок и эксгумации были обнаружены останки 218 человек.
«В результате проведенных анатомических и молекулярно-генетических экспертиз личности 60 из них были установлены, а их останки переданы семьям», - отметил Самедов.