• Քելբեջարում ավարտվել է զանգվածային գերեզմանների որոնման փուլը
Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում շարունակվում են անհետ կորած անձանց հնարավոր թաղման վայրերի որոնումները:
Ինչպես Report-ին հայտնել է Ռազմագերիների, անհետ կորած անձանց և պատանդների հարցերով պետական հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավարի տեղակալ Էլդար Սամեդովը, այս տարվա հուլիս և օգոստոս ամիսներին աշխատանքներ են իրականացվել Քելբեջարի շրջանի դժվարամատչելի լեռնային տարածքում։
Նրա խոսքով՝ որոնումները կատարվել են համապատասխան պետական մարմինների մեծ թվով մասնագետների մասնակցությամբ։
«Օգտագործվել են նաև անօդաչու թռչող սարքեր։ Պլանի համաձայն՝ այս աշխատանքներն ավարտվել են վերջերս՝ հաշվի առնելով եղանակային պայմանները։ Հետագա գործողությունները կիրականացվեն փուլերով», - հավելել է Սամեդովը։

01 Сентября 2025 - 09:46
На освобожденных территориях Азербайджана продолжаются поиски возможных мест захоронений лиц из числа пропавших без вести.
Как сообщил Report заместитель руководителя рабочей группы Государственной комиссии по делам военнопленных, пропавших без вести и заложников Эльдар Самедов, в июле и августе текущего года работы велись на труднодоступной горной местности в Кяльбаджарском районе.
По его словам, поиски велись с участием большого числа специалистов профильных государственных ведомств.
«Также применялись беспилотные летательные аппараты. В соответствии с планом эти работы завершены на днях с учетом погодных условий. Дальнейшие мероприятия будут осуществляться поэтапно», — добавил Самедов.