24 Հուլիս 2025 - 14:33
Ադրբեջանը շնորհակալ է Սոմալիին՝ ԻՀԿ կոնտակտային խմբում իր անդամակցության շրջանակներում հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերաբերյալ նրա սկզբունքային դիրքորոշման համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Սոմալիի արտաքին գործերի նախարար Աբդիսալամ Աբդի Ալիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Սոմալին տարիներ շարունակ եղել է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերաբերյալ կոնտակտային խմբի անդամ և միշտ սկզբունքային դիրքորոշում է զբաղեցրել այս հարցում։ Ադրբեջանը նույնպես Սոմալիի հարցով կոնտակտային խմբի անդամ էր և միշտ աջակցել է նրա տարածքային ամբողջականությանը», - ասել է նա։
Բայրամովի խոսքով, Բաքուն գոհ է՝ բարեկամ Սոմալիի հետ հարաբերությունների ինտենսիվ զարգացումից։
«Սոմալիի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարի անցյալ տարի այցը Ադրբեջան, 2025 թվականի սկզբին ադրբեջանական պատվիրակության այցը Սոմալի, այս երկրի նախագահի այցը Ադրբեջան և այդ այցերի ընթացքում մի շարք ոլորտներ ընդգրկող համաձայնագրերի ստորագրումը, դրանց իրականացման սկիզբը մեծ ներդրում ունեցան հարաբերությունների զարգացման գործում», - ընդգծել է Բայրամովը։

24 Июля 2025 - 13:33
Азербайджан благодарен Сомали за принципиальную позицию по армяно-азербайджанскому конфликту в рамках своего членства в контактной группе ОИС.
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции с главой МИД Сомали Абдисаламом Абди Али.
«Сомали на протяжении многих лет был членом контактной группы по армяно-азербайджанскому конфликту в рамках Организации исламского сотрудничества и всегда занимал принципиальную позицию по этому вопросу. Азербайджан также был членом контактной группы по Сомали и всегда поддерживал его территориальную целостность», — сказал он.
По словам Байрамова, Баку доволен интенсивным развитием отношений с дружественным Сомали.
«Визит главы МИД Сомали в Азербайджан в прошлом году, визит азербайджанской делегации в Сомали в начале 2025 года, визит президента этой страны в Азербайджан и подписание в рамках этих визитов соглашений, охватывающих ряд областей, начало их реализации внесли большой вклад в развитие отношений», — подчеркнул Байрамов.