23 Հուլիս 2025 - 12:22
Ադրբեջանի Հանրապետության Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) կողմից հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կայացել է՝ Ֆրանսիայի օգտին լրտեսության մեջ մեղադրվող Մարտին Ռայանի և պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող Ազադ Մամեդլիի քրեական գործով հերթական դատական նիստը։
Ինչպես հաղորդում է APA-ն, այսօր մեղադրյալ Մարտին Ռայանը ցուցմունք է տվել՝ Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում դատավոր Էլմին Ռուստամովի նախագահությամբ անցկացված դատավարության ժամանակ։
Նա հայտարարել է, որ որոշ տերմիններ հստակ չեն արտահայտվել իր ցուցմունքի թարգմանության ժամանակ. «Ես կցանկանայի պարզաբանել որոշ պահեր: «Գաղտնի համագործակցություն», «գաղտնի հանդիպումներ» արտահայտությունները ֆրանսերեն թարգմանելիս հասկացվել են որպես «գաղտնի հանդիպումներ», սակայն ես նրանց հետ որևէ գաղտնի հանդիպում չեմ անցկացրել: Ես զրույցներ եմ ունեցել կասկածյալ գործակալների հետ բազմաթիվ մարդկանց ներկայությամբ, բաց վայրերում: Բոլորը գիտեին այս մասին, այդ թվում՝ Ազադ Մամեդլին»:
Ապա ընթերցվել է Մ.Ռայանի ցուցմունքը։
Դատավարությունը կշարունակվի սեպտեմբերի 8-ին։
Հիշեցնենք, որ մեղադրյալները ձերբակալվել են 2023 թվականի դեկտեմբերի 4-ին։
«Մերկորամա» ԲԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Մարտին Ռայանին մեղադրանք է առաջադրվել ԱՀ Քրեական օրենսգրքի 276-րդ հոդվածով (լրտեսություն): Մեղադրանքի նյութերի համաձայն՝ Մ. Ռայանը որպես գործակալ- լրտես օգտագործվել է Ֆրանսիայի Արտաքին անվտանգության գլխավոր վարչության (DGSE) աշխատակիցների կողմից, որոնք հետագայում արտաքսվել են Ադրբեջանից որպես «անցանկալի անձինք»։
Այս քրեական գործով ներգրավված է նաև Ադրբեջանի քաղաքացի Ազադ Մամեդլին, ով մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 274-րդ հոդվածով (պետական դավաճանություն):

• Мартин Райан: Разговоры с предполагаемыми агентами я вёл на глазах у многих людей
Состоялось очередное судебное заседание по уголовному делу обвиняемого в шпионаже в пользу Франции Мартина Райана и обвиняемого в государственной измене Азада Мамедли, в рамках уголовного дела, возбужденного Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджанской Республики.
Как сообщает АПА, сегодня на процессе под председательством судьи Эльмина Рустамова в Бакинском суде по тяжким преступлениям выступил обвиняемый Мартин Райан.
Он заявил, что при переводе его показаний некоторые термины были выражены неясно: «Я хотел бы уточнить некоторые моменты. Выражения «секретное сотрудничество», «секретные встречи» при переводе на французский язык были поняты как «тайные встречи», однако я не проводил с ними никаких тайных встреч. Разговоры с предполагаемыми агентами я вёл на глазах у многих людей, в открытых местах. Об этом знали все, в том числе Азад Мамедли».
Затем были зачитаны показания М.Райана.
Процесс продолжится 8 сентября.
Напомним, обвиняемые были арестованы 4 декабря 2023 года.
Генеральному директору ООО «Меркорама» Мартину Райану предъявлено обвинение по ст. 276 УК АР (шпионаж). Согласно материалам обвинения, М.Райан использовался в качестве агента-шпиона сотрудниками французского DGSE (Главного управления внешней безопасности), которые впоследствии были выдворены из Азербайджана как «персоны нон-грата».
По этому уголовному делу проходит также гражданин Азербайджана Азад Мамедли, который обвиняется по ст. 274 УК АР (государственная измена).