• «Մեծ վերադարձ». նախկին հարկադիր վերաբնակների հերթական խումբը մեկնել է Հասանրիզ
Ինչպես հաղորդում է Report-ի ղարաբաղյան բյուրոն, Հասանրիզ գյուղի բնիկներով խումբը ճանապարհ է ընկել Թերթերի շրջանի Դրոշի հրապարակից։
Այս փուլում գյուղ է վերադառնում 29 ընտանիք՝ 114 մարդ։ Այսպիսով, Հասանրիզում կապրեն 420 մարդուց բաղկացած 119 ընտանիքներ։
Հայերի կողմից գյուղի օկուպացիայի ժամանակ այս ընտանիքները ժամանակավորապես տեղավորվել են հանրապետության տարբեր մասերում, հիմնականում՝ հանրակացարաններում, առողջարաններում և վարչական շենքերում։
Նշենք, որ ներկայումս Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում, նախկին հարկադիր վերաբնակների հետ մեկտեղ ապրում են ավելի քան 50 հազար մարդիկ, որոնք աշխատում են այս տարածաշրջանում նախագծերի իրականացման վրա, ինչպես նաև կատարում են պաշտոնական պարտականություններ տարբեր պետական մարմինների տեղական ստորաբաժանումներում, աշխատում են՝ գործունեությունը վերսկսված առողջապահության, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության, արդյունաբերության և էներգետիկայի հաստատություններում:

• «Великое возвращение»: в Гасанриз выехала очередная группа бывших вынужденных переселенцев
Как сообщает карабахское бюро Report, автокараван с уроженцами села Гасанриз отправился с площади Флага в Тертерском районе.
На этом этапе в село возвращаются 29 семей в составе 114 человек. Таким образом, в Гасанризе будут проживать 119 семей в составе 420 человек.
В период оккупации села армянами эти семьи были временно размещены в различных уголках республики, преимущественно в общежитиях, санаториях и административных зданиях.
Отметим, что в настоящее время в Карабахе и Восточном Зангезуре, наряду с бывшими вынужденными переселенцами, проживают более 50 тыс. человек, работающих над реализацией проектов в этом регионе, а также выполняющих служебные обязанности в местных отделениях различных государственных учреждений, работающих в возобновивших деятельность учреждениях здравоохранения, образования, культуры, туризма, промышленности и энергетики.