• Դմիտրի Գորդոնը՝ Caliber.Az-ում. Պատերազմից հետո Ուկրաինան բոլորովին այլ երկիր կլինի
«Պատերազմի սկսվելուց հետո Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության նոր ղեկավարությունը տիտանական աշխատանք է կատարել և շարունակում է կատարել՝ ռուս գործակալներին բացահայտելու և նրանց չեզոքացնելու համար։ Արդեն ձեռք են բերվել հսկայական արդյունքներ։ Դեռևս առջևում են մեծ և շատ մեծ կառավարական գործիչների բարձր մակարդակի բացահայտումներ։ Եվ այս աշխատանքը կշարունակվի։ Պատերազմից հետո Ուկրաինան երբեք նույնը չի լինի, ինչ լիամասշտաբ ներխուժումից առաջ էր։ Երբեք։ Այն բոլորովին այլ երկիր կլինի»։
Այս մասին Caliber.Az YouTube ալիքին տված հարցազրույցում ասել է՝ ուկրաինացի լրագրող և հասարակական գործիչ Դմիտրի Գորդոնը։
Նրա խոսքով՝ 1991 թվականին անկախությունը բոլոր հետխորհրդային հանրապետությունների վրա ընկավ պարզապես անգիտակցաբար։
«Այսօր մենք հասկանում ենք, որ այս անկախության համար վճարել ենք արյունով։ Մենք հասկանում ենք դրա արժեքը։ Եվ ես համոզված եմ, որ մենք այլևս երբեք թույլ չենք տա Ռուսաստանին կամ որևէ այլ պետության ներխուժել մեր տարածք»:
Պատերազմը ստիպեց գնահատել կյանքի յուրաքանչյուր րոպեն և ավելի սենտիմենտալ դարձրեց մեզ։ Մենք ավելի խոցելի ենք դարձել, քան պատերազմից առաջ։ Մենք նաև սկսեցինք ավելի շատ սիրել մեր վիրավոր հայրենիքը։ Ուզում էի ասել՝ դժբախտ, հետո մտածեցի. «Ո՛չ, նա երջանիկ է»։ Նա ուրախ է, որ նման երեխաներ ունի։ Եվ մենք ուրախ ենք, որ ունենք նրան։ Եվ մենք ունենք բոլոր նախադրյալները՝ տեսնելու մեր հաղթանակը, տեսնելու Ռուսաստանի զղջումը, ռուսների պաշտոնական զղջումը Ուկրաինայի և ուկրաինացիների հետ արածի համար, և տեսնելու նոր Ուկրաինա։ Եվ վստահ եմ, որ մենք կտեսնենք դա։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Ուկրաինան հաղթի, և մենք դա անում ենք», - ասել է Դ. Գորդոնը։

24 Июля 2025 - 11:51
«После начала войны новое руководство Службы безопасности Украины проделало и проделывает титаническую работу по выявлению российской агентуры и ее обезвреживанию. Огромные результаты уже достигнуты. Впереди ещё громкие разоблачения больших и очень больших государственных деятелей. И эта работа будет продолжаться. После войны никогда уже Украина не будет такой, как была до полномасштабного вторжения. Никогда. Это будет совершенно другая страна».
Об этом в интервью на YouTube-канале Caliber.Az сказал украинский журналист и общественный деятель Дмитрий Гордон.
По его словам, в 1991 году независимость свалилась на все постсоветские республики просто неосознанно.
«Сегодня мы понимаем, что за эту независимость мы заплатили кровью. Мы понимаем ей цену. И я убеждён, мы никогда больше не допустим вторжения России или любого другого государства на свою территорию.
Война заставила ценить каждую минуту жизни, сделала нас сентиментальней. Мы стали более ранимыми, чем до войны. А еще мы стали больше любить свою израненную родину. Хотел сказать, несчастную, потом подумал: «Нет, она счастливая». Она счастливая тем, что у неё такие дети. А мы счастливы тем, что она у нас есть. И у нас есть все предпосылки дожить до нашей победы, увидеть покаяние России, официальное покаяние россиян за то, что они сотворили с Украиной и с украинцами, и увидеть новую Украину. И я уверен, что мы это увидим. Надо делать всё для того, чтобы Украина победила, и мы это делаем», - сказал Д. Гордон.