24 Հուլիս 2025 - 12:58
Ադրբեջանի և Իրանի ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարել՝ Աստարայի տերմինալի շինարարության ընթացքի վերաբերյալ։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» (ԱՀ) ՓԲԸ-ից:
Քննարկումները տեղի են ունեցել՝ ԱԵ-ի նախագահ Ռովշան Ռուստամովի Իրան այցի ընթացքում, որտեղ նա Աստարայի տերմինալի տարածքում հանդիպել է՝ Իրանի երկաթուղիների ղեկավար Ջաբար Ալի Զաքերիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն քննարկել են՝ տերմինալի զարգացման հիմնական փուլերը, նախագծի իրականացման ժամկետները և մինչև տարեվերջ բոլոր շինարարական աշխատանքներն ավարտելու հնարավորությունը։
Նշվել է, որ օբյեկտում, որը «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի հիմնական տարրերից մեկն է, արդեն իրականացվել են զգալի ծավալի աշխատանքներ։ Ներկայումս նախագծային աշխատանքներն ավարտված են 90%-ով, իսկ շինարարական և մոնտաժային աշխատանքները՝ մոտավորապես 75%-ով։
Աստարայի տերմինալի կառուցման և շահագործման վերաբերյալ համագործակցության ռազմավարական ծրագիրը, որը ԱԵ-ի և Իրանի երկաթուղիների միջև ստորագրվել է 2025 թվականի սկզբին, լրացուցիչ խթան կհաղորդի՝ բոլոր նախատեսված աշխատանքների ժամանակին ավարտին, ընդգծել են ԱԵ-ում։

• Баку и Тегеран обсудили ход строительства Астаринского терминала
Обсуждения состоялись во время визита председателя АЖД Ровшана Рустамова в Иран, где он встретился с руководителем Иранских железных дорог Джаббаром Али Закери непосредственно на территории Астаринского терминала.
В ходе встречи стороны детально рассмотрели основные этапы развития терминала, сроки реализации проекта и возможность завершения всех строительных работ до конца текущего года.
Было отмечено, что на объекте, являющемся одним из ключевых элементов Международного транспортного коридора «Север-Юг», уже выполнен значительный объем работ. На данный момент проектные работы завершены на 90%, а строительно-монтажные – примерно на 75%.
Стратегический план сотрудничества по строительству и эксплуатации Астаринского терминала, подписанный между АЖД и Иранскими железными дорогами в начале 2025 года, придаст дополнительный импульс своевременному завершению всех запланированных работ, подчеркнули в АЖД.