• Դմիտրի Գորդոնը. Մենք՝ Ուկրաինայում, միշտ հստակ հասկացել ենք, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է։
«Ղարաբաղը ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև համաշխարհային նշանակության մարգարիտ է։ Մենք շրջագայեցինք Ղարաբաղով և տեսանք այս շքեղությունը։ Ալլահը ձեզ հրաշալի երկիր է պարգևել։ Ես երբեք չեմ եղել Ադրբեջանում, ամոթալի է ինձ համար, ես շատ եմ ճանապարհորդել աշխարհով մեկ, բայց երբեք չեմ եղել Ադրբեջանում։ Ես երազում էի այստեղ գալ, գուցե, առաջին հերթին, ծաղիկներ դնելու ադրբեջանական ժողովրդի մեծ զավակի, մեծ երգչի, հրաշալի, զարմանալի մարդու՝ Մուսլիմ Մագոմաևի գերեզմանին։ Ճակատագիրը ինձ բարեկամություն պարգևեց նրա հետ, և ես պարզապես հիանում էի մեծ Մուսլիմ Մագոմաևի երգերով, երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ հնարավորություն կունենամ շփվել նրա հետ, ընկերություն անել և ճանաչել, կրկնում եմ այս մեծ մարդուն»։
Այս մասին Caliber.Az YouTube ալիքին տված հարցազրույցում ասել է՝ ուկրաինացի լրագրող և հասարակական գործիչ Դմիտրի Գորդոնը։
Գորդոնի խոսքով՝ Ղարաբաղը նրա վրա ֆանտաստիկ տպավորություն է թողել ոչ միայն իր բնությամբ, ոչ միայն իր հանդիպած հրաշալի մարդկանցով, այլև անողոք կերպով ավերվածը վերականգնելու համակարգված, հստակ պետական քաղաքականությամբ։
Նախևառաջ, պետք է ասեմ, որ մենք՝ Ուկրաինայում, միշտ իմացել ենք, միշտ հստակ հասկացել ենք, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է։ Մենք դրա հետ կապված երբեք կասկած կամ, որևէ հարց չենք ունեցել։ Մենք դա շատ լավ հասկանում ենք նաև այն պատճառով, որ Ուկրաինայի տարածքի մի մասը օկուպացված է ֆաշիստական Ռուսաստանի կողմից։ Եվ մենք օրինակ ենք վերցնում Ադրբեջանից, և ես այս մասին ասել եմ նախագահ Ալիևին։ Շինարարության մասշտաբները տպավորիչ են, ճանապարհները՝ ապշեցուցիչ, մարդկանց լքված տներ վերադարձնելու մոտեցումը և վերականգնումը, մինչև վերջին մանրուքը լավ մտածված է։ Ակնհայտ է, որ ամբողջ Ադրբեջանն աշխատում է դրա վրա։ Ակնհայտ է, որ սա առաջնահերթ պետական ծրագիր է, և այդպես էլ պետք է լինի։ «Այս ամենը տպավորիչ է և հաճելի», - ասել է Դ. Գորդոնը։

24 Июля 2025 - 09:40
«Карабах - жемчужина не только Азербайджана, а мирового значения. Мы объездили Карабах и видели это великолепие. Аллах вам подарил замечательную землю. Я никогда не был в Азербайджане, к стыду своему, очень много ездил по миру, но в Азербайджане не был никогда. Я мечтал сюда приехать, наверное, может быть, в первую очередь, чтобы положить цветы на могилу Муслима Магомаева, великого сына азербайджанского народа, великого певца, замечательного, потрясающего человека. Судьба подарила мне дружбу с ним, и я просто восхищался песнями великого Муслима Магомаева, я никогда не мог представить, что мне доведётся с ним общаться, дружить, и познать, этого великого, повторяю, человека».
Об этом в интервью на YouTube-канале Caliber.Az сказал украинский журналист и общественный деятель Дмитрий Гордон.
По словам Гордона, Карабах произвёл на него фантастическое впечатление не только природой, не только замечательными людьми, с которыми он встретился, но и системной, чёткой государственной политикой по восстановлению того, что было безжалостно разрушено.
«Во-первых, я должен сказать, что мы в Украине всегда знали, всегда чётко понимали, что Карабах - это Азербайджан! У нас не было никогда по этому поводу сомнений или каких-то вопросов. Мы очень хорошо понимаем это ещё и потому, что часть территории Украины оккупирована фашистской Россией. И мы берём пример с Азербайджана, и об этом я сказал президенту Алиеву. Впечатляющие масштабы строительства, потрясающие дороги, глубоко продуманный подход по возвращению людей в покинутые дома и вообще до мелочей продуманное восстановление. Видно, что весь Азербайджан над этим работает. Видно, что это приоритетная государственная программа, так и должно быть. Всё это впечатляет и восхищает», - сказал Д. Гордон.