• Տուժող Բաքիրովան պատմել է հայկական գերության մեջ տանջանքների մասին
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ ցուցմունքներ են տվել հայկական զինված ուժերի կողմից ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի արդյունքում տուժողները։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ տուժող Մեհրիբան Բաքիրովան պատմել է, որ 1992 թվականի փետրվարի 25-ի լույս 26-ի գիշերը, Խոջալուի ցեղասպանության ժամանակ, նա պատանդ է վերցվել Հայաստանի զինված ուժերի կողմից, նրան տարել են Խանքենդի և պահել այնտեղ 10 օր։ Այդ ժամանակ նա ուներ չորս փոքր երեխա, այդ թվում՝ նորածին երեխա։ Նրա մեկուկես տարեկան որդին գլխի շրջանում բեկորային վնասվածք է ստացել։ Գերության մեջ Մեհրիբան Բաքիրովան կտտանքների է ենթարկվել, և նրանք պահանջել են տեղեկություններ նրա ամուսնու՝ Աբդուլլա Համզաևի մասին, ով աշխատում էր որպես ոստիկան Խոջալուի օդանավակայանում։
Տուժածը նաև պատմել է, որ ցեղասպանությունից առաջ էլ Խոջալուն պարբերաբար ռմբակոծվել է, և նրանք ստիպված են եղել ապաստան գտնել նկուղում, որտեղ նա փետրվարի 23-ին երեխա է լույս աշխարհ բերել:
Տուժող Ավազ Աբբասովը պատմել է, որ նա ապրել է Քյարքիջահանում, և 1989 թվականին նրա եղբայրը զոհվել է հայերի նետած նռնակից. «Ես այդ ժամանակ սովորում էի երրորդ դասարանում, իսկ եղբայրս՝ Էյվազը՝ առաջին դասարանում։ Մեզ մոտեցավ մի խումբ մարդիկ և ասացին, որ վրեժ կլուծեն ադրբեջանցիներից։ Երբ ես փորձեցի օգնություն կանչել, նրանք մեզ վրա նռնակ նետեցին։ Եղբայրս զոհվեց, իսկ ես ծանր վիրավորվեցի։ Ես բուժվել եմ Շուշայի, Աղդամի և Բաքվի հիվանդանոցներում»։

11 Июля 2025 - 15:52
На сегодняшнем процессе в Бакинском военном суде дали показания потерпевшие в результате оккупации азербайджанских территорий вооружёнными силами Армении.
Как передаёт АЗЕРТАДЖ, потерпевшая Мехрибан Бакирова рассказала, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года во время Ходжалинского геноцида она была взята в заложники вооружёнными силами Армении, отвезена в Ханкенди и удерживалась там в течение 10 дней. На тот момент у неё было четверо малолетних детей, в том числе новорождённый младенец. Её полуторагодовалый сын получил осколочное ранение в голову. В плену Мехрибан Бакирова подвергалась пыткам, у неё требовали сведений о супруге — Абдулле Гамзаеве, работавшем в Ходжалинском аэропорту полицейским.
Потерпевшая также сообщила, что и до геноцида Ходжалы регулярно подвергался обстрелам, они были вынуждены укрываться в подвале, где 23 февраля она родила ребенка.
Потерпевший Аваз Аббасов рассказал, что он проживал в Керкиджахане, и в 1989 году его брат погиб от разрыва брошенной армянами гранаты: «Я тогда учился в третьем классе, а мой брат Эйваз — в первом. К нам подошла группа людей, они сказали, что отомстят азербайджанцам. Когда я попытался позвать на помощь, в нас бросили гранату. Мой брат погиб, а я получил тяжёлое ранение. Меня лечили в больницах Шуши, Агдама и Баку».