• Ալիև. Ադրբեջանն ու Ուզբեկստանը արդեն մոտ մեկ տարի պաշտոնական դաշնակիցներ են
Այսօր նշանակալի օր է Ուզբեկստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների պատմության մեջ: Ուզբեկստանի նախագահի պետական այցը, ինչպես և պետք է, տեղի է ունենում եղբայրության և փոխըմբռնման մթնոլորտում:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևի հետ համատեղ հայտարարության մեջ:
«Այսօր, ինչպես երկկողմ հանդիպման, այնպես էլ Միջպետական խորհրդի նիստի շրջանակներում, մենք քննարկել ենք երկկողմ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ, ևս մեկ անգամ հաստատել մեր հարաբերությունների ռազմավարական, դաշնակցային բնույթը: Անցյալ տարի Տաշքենդում մենք ստորագրեցինք Դաշնակցային փոխգործակցության մասին պայմանագիր, որը ցանկացած երկրի հարաբերություններում ամենաբարձր և ամենանշանակալի փաստաթուղթն է: Մենք արդեն մոտ մեկ տարի է պաշտոնապես դաշնակիցներ ենք և դա ցույց ենք տալիս միջազգային ասպարեզում ակտիվ փոխգործակցությամբ, փոխադարձ աջակցությամբ, ինչպես նաև բազմաթիվ ոլորտներում իրականացվող կոնկրետ ծրագրերով և նախագծերով», - նշել է պետության ղեկավարը:

• Алиев: Азербайджан и Узбекистан уже около года являются официальными союзниками
Сегодня знаменательный день в истории отношений Узбекистана и Азербайджана. Государственный визит Президента Узбекистана проходит, как и подобает, в атмосфере братства, взаимопонимания.
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом Президент Азербайджана Ильхам Алиев сказал в совместном заявлении с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым.
«Сегодня мы и в рамках двусторонней встречи, а также в рамках заседания Межгоссовета обсудили широкий спектр вопросов двустороннего взаимодействия, еще раз подтвердили стратегический, союзнический характер наших отношений. В прошлом году в Ташкенте нами был подписан Договор о союзническом взаимодействии, что является самым высоким и значимым документом в отношениях любых стран. Мы уже официально союзники около года и демонстрируем это и активным взаимодействием на международной арене, взаимной поддержкой, также конкретными планами и проектами, которые осуществляем во многих сферах», - отметил глава государства.