• Օրբանը՝ Ադրբեջանի հետ համագործակցության մասին. «Դա կարևոր է ոչ միայն տնտեսական, այլև հոգևոր տեսանկյունից»
20 Մայիսի 2025 - 18:09
Ադրբեջանը վստահեցրել է Հունգարիային, որ այս տարի կշարունակի գազի մատակարարումները։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ Հունգարիան կարող է ապահովել իր տնտեսության անվտանգությունը՝ թուրքալեզու գործընկեր պետությունների հետ համագործակցության միջոցով։
«Մեր համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ կարևոր է ոչ միայն տնտեսական, այլև հոգևոր տեսանկյունից։ Մենք մեզ ավելի հարմարավետ ենք զգում»։
Օրբանն հայտարարել է, որ հավատում է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվի։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ Ադրբեջանը համաձայնության է եկել Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ։ Հավատում ենք, որ մոտ ապագայում խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրվի»։
Օրբանը նաև հատարարել է, որ պատժամիջոցները խաթարել են եվրոպական տնտեսության և շուկայի հիմքերը։
Նա նշել է, որ Հունգարիան պարբերաբար բախվում է էներգետիկ ճգնաժամի։
«Մեր իրավիճակը բարելավեց այն, որ մենք ամբողջությամբ չդադարեցրինք համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ։ Բացի այդ, առանց թուրքական երկրների դժվար կլիներ ապահովել մեր էներգետիկ անվտանգությունը։ Արդեն երեք տարի է, ինչ հարևանությամբ պատերազմ է ընթանում։ Եվրամիությունը ընտրել է պատերազմը շարունակելը։ «Եվրոպական տնտեսությունը դժվարին իրավիճակում է», - ասել է նա։

• Орбан о сотрудничестве с Азербайджаном: «Важно не только с экономической, но и с духовной точки зрения»
20 Мая 2025 - 16:25
Азербайджан заверил Венгрию, что продолжит поставки газа в этом году.
Как передает Report, об этом заявил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан на совместной пресс-конференции с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Он отметил, что Венгрия может обеспечить безопасность своей экономики посредством сотрудничества с тюркоязычными государствами-партнерами:
«Наше сотрудничество с Азербайджаном важно не только с экономической, но и с духовной точки зрения. Мы чувствуем себя более комфортно».
Орбан заявил, что верит в скорое подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией:
«Мы очень рады, что Азербайджан согласовал текст мирного соглашения с Арменией. Верим, что мирное соглашение будет подписано в ближайшее время».
Также Орбан заявил, что санкции подорвали основу европейской экономики и рынка.
Он отметил, что Венгрия регулярно сталкивается с энергетическим кризисом.
«Наше положение улучшило то, что мы не прекратили полностью сотрудничество с Россией. Также без тюркских стран обеспечить нашу энергетическую безопасность было бы сложно. По соседству уже три года продолжается война. Евросоюз выбрал продолжение войны. Европейская экономика находится в сложной ситуации», — сказал он.