20 Հունվարի 2025 - 17:31
Հունվարի 20-ի իրադարձությունների 35-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ղազախստանում Ադրբեջանի դեսպանատանը տեղի է ունեցել հիշատակի միջոցառում։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են դեսպանատնից, միջոցառման մասնակիցները նախ ծաղիկներ են դրել համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի կիսանդրու առաջ և հունվարի 20-ի նահատակների հիշատակին նվիրված տաղավարի մոտ։
Մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նահատակների հիշատակը, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերել են հանուն Ադրբեջանի անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության։
Ներածական խոսքում Ադրբեջանի դեսպան Աղալար Հաթամողլանովը նշել է, որ հունվարի 20-ը ոչ միայն սգո օր է, այլև մեր պատմության ամենահպարտ էջերից մեկը։
Նա նշել է, որ նախկին խորհրդային իշխանությունները ահռելի ջանքեր են գործադրել 1990 թվականի հունվարի 20-ի իրադարձությունների իրողությունների տարածումը կանխելու համար։ Սակայն հենց ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի շնորհիվ համաշխարհային հանրությունն այս դաժան սպանդի մասին իմացավ հենց հաջորդ օրը։

• В посольстве Азербайджана в Казахстане почтили память шехидов 20 Января
В посольстве Азербайджана в Казахстане прошло памятное мероприятие по случаю 35-й годовщины событий 20 Января.
Как сообщили Armenia.Az в посольстве, участники мероприятия сначала возложили цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева и стенду, посвященному памяти шехидов 20 Января.
Минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших свои жизни за независимость, суверенитет и территориальную целостность Азербайджана.
Выступивший со вступительной речью посол Азербайджана Агалар Атамогланов отметил, что 20 января — это не только день скорби, но и одна из самых гордых страниц нашей истории.
Он отметил, что бывшие советские власти прилагали огромные усилия, чтобы предотвратить распространение реалий о событиях 20 января 1990 года. Однако именно общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев поспособствовал тому, что сразу же на следующий день мировая общественность узнала об этой жестокой резне.