20 Հունվարի 2025 - 14:29
Այսօր լրացավ 1990 թվականի Հունվարի 20-ի իրադարձությունների 35 տարին, որոնք ադրբեջանական ժողովրդի պատմության մեջ մտան Հունվարյան արյունալի ողբերգություն անունով:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ասվում է՝ Թուրքմենստանում Ադրբեջանի դեսպանատան հոդվածում, որը հրապարակվել է News Central Asia-ում։
Ադրբեջանում ազգային-ազատագրական շարժումը ճնշելու նպատակով՝ 1990 թվականի հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը Բաքվում և երկրի այլ քաղաքներում նախկին խորհրդային բանակի ուժերը դաժան բռնություն են գործադրել խաղաղ բնակչության նկատմամբ. ինչի հետևանքով զոհվել է 150 և ծանր վիրավորվել 744 մարդ, 4 մարդ համարվում է անհետ կորած, ասվում է հոդվածում։
Դրանից անմիջապես հետո ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևը՝ Մոսկվայում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչությունում հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում դատապարտեց ադրբեջանական ժողովրդի դեմ կատարված արյունալի գործողությունները։ Այս հայտարարության շնորհիվ Հեյդար Ալիևին հաջողվեց ճեղքել տեղեկատվական շրջափակումը և համաշխարհային հանրությանը հասցնել տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը։
Ինչպես նշվում է նյութում, Հունվարի 20-ին տեղի ունեցած ողբերգությունը վճռորոշ ազդեցություն է ունեցել Ադրբեջանի ազգային ինքնության ձևավորման վրա և շրջադարձային է դարձել՝ երկրի պետական անկախության վերականգնման գործընթացում։ Ադրբեջանական ժողովուրդը ցույց տվեց իր հավատարմությունը պայքարի պատմական ավանդույթներին: 1990 թվականի Հունվարի 20-ը ոչ միայն ողբերգություն է, այլ իրադարձություն, որն Ադրբեջանի պատմության մեջ մտել է որպես Ազգային հպարտության օր, ադրբեջանական ժողովուրդն ամբողջ աշխարհին տեղեկացրեց, որ արժանի է ապրել ազատ, ինքնիշխան և անկախ։

20 Января 2025 - 14:29
Сегодня исполняется 35 лет со дня событий, произошедших 20 января 1990 года, которые вошли в историю азербайджанского народа как Кровавая январская трагедия.
Как сообщает Report, об этом говорится в статье посольства Азербайджана в Туркменистане, размещенной в News Central Asia.
В целях подавления национально-освободительного движения в Азербайджане в ночь с 19 на 20 января 1990 года в Баку и в других городах страны силами бывшей советской армии был совершен жестокий акт насилия против мирного населения, в результате которой были убиты 150 человек, 744 получили тяжелые ранения, 4 человека пропали без вести, говорится в статье.
Сразу после этого общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев выступил в Постоянном представительстве Азербайджана в Москве с заявлением, в котором осудил эти кровавые действия, совершенные против азербайджанского народа. Благодаря этому заявлению, Гейдару Алиеву удалось прорвать информационную блокаду и донести до мировой общественности правду о произошедших событиях.
Как указано в материале, трагедия, произошедшая 20 января, оказала решающее влияние на формирование национальной идентичности Азербайджана и стала поворотным моментом в процессе восстановления государственной независимости страны. Азербайджанский народ продемонстрировал свою приверженность историческим традициям борьбы, январские события стали яркой страницей в героическую историю азербайджанского народа. 20 января 1990 года — это не только трагедия, это событие, вошедшее в историю Азербайджана как День национальной гордости, азербайджанский народ сообщил всему миру, что он достоин жить свободно, суверенно и независимо.