20 Հունվարի 2025 - 11:39
Ադրբեջանի երիտասարդական ուսանողական կազմակերպությունների միությունը (ԵՈՒԿՄ), ԱՀ Երիտասարդական Հիմնադրամի և Պրիմորսկի Բուլվարի Վարչության աջակցությամբ, հունվարի 20-ի՝ Համազգայի սգո օրվա 35-ամյակին նվիրված՝ #20january խորագրով ֆլեշմոբ է կազմակերպել:
Այս մասին AZERTAC-ին հայտնել են ԵՈՒԿՄ-ից։
Ֆլեշմոբին մասնակցել են՝ Բաքվի և Սումգայիթի բարձրագույն և միջնակարգ ուսումնական հաստատությունների ուսանողական երիտասարդական կազմակերպությունների (ՈՒԵԿ) շուրջ 4 հազար ակտիվիստներ։
Ֆլեշմոբի հիմնական նպատակն է՝ յուրաքանչյուր ուսանողի սրտում հավերժացնել Հունվարի 20-ի ողբերգության մասին հիշատակը, որը հերոսական էջ դարձավ՝ ադրբեջանական ժողովրդի ազատության համար մղվող պայքարի պատմության մեջ, հարգել նահատակների հիշատակը և համաշխարհային հանրությանը հասցնել Հունվարի 20-ի մասին իրողությունները։
«Անմոռանալի պատմություն» կարգախոսի ներքո ստեղծված #20january կոմպոզիցիան՝ դարձավ այն փաստի անձնավորումը, որ Բաքվում խորհրդային զորքերի կողմից իրականացված դաժան հանցագործությունները խաղաղ բնակչության դեմ, ովքեր ոտքի էին կանգնել հանուն անկախության և ազատության պայքարելու, հավերժ կմնան ժողովրդի հիշողության մեջ։
Ֆլեշմոբի երկարությունը, որը անցկացվել է՝ Պրիմորսկի բուլվարում գտնվող լաստանավի մոտ, կազմել է 84 մետր, իսկ լայնությունը՝ 8 մետր։ Անցկացված ֆլեշմոբը հետաքրքրություն է առաջացրել քաղաքի բնակիչների շրջանում։

• В Баку организован флешмоб #20january с участием студенческой молодежи
Союз молодежных студенческих организаций Азербайджана (СМСОА) при поддержке Фонда молодежи Азербайджанской Республики и Управления Приморского бульвара организовал флешмоб под названием #20january, посвященный 35-й годовщине 20 Января - Дня всенародной скорби.
Об этом АЗЕРТАДЖ сообщили в СМСОА.
Во флешмобе приняли участие около 4 тыс. активистов Студенческих молодежных организаций (СМО) высших и средних учебных заведений Баку и Сумгайыта.
Главная цель проведения флешмоба - увековечить в сердце каждого студента память о трагедии 20 Января, ставшую героической страницей в истории борьбы азербайджанского народа за свободу, почтить память шехидов и донести до мировой общественности реалии о 20 Января.
Композиция #20january, созданная под лозунгом «Незабываемая история!» стала олицетворением того, что жестокие преступления, совершенные советскими войсками в Баку против мирного населения, поднявшегося на борьбу за независимость и свободу, навсегда сохранятся в памяти народа.
Протяженность флешмоба, который прошел возле колеса обозрения на Приморском бульваре, составила 84 метра, а ширина - 8 метров. Проведенный флешмоб вызвал интерес у жителей города.