• Թուրքական մամուլ. եղբայրական Ադրբեջանը օգնության ձեռք մեկնեց Սիրիային
Թուրքական զանգվածային լրատվամիջոցները լայնորեն անդրադարձել են Ադրբեջանից Սիրիայի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ուղարկելու թեմային։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ եղբայրական երկրի լրատվական գործակալությունները, թերթերը և լրատվական պորտալները բարձր են գնահատել նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Սիրիայի ժողովրդին օգնություն ցուցաբերելու հանձնարարականները։
Թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանից 200 տոննա մարդասիրական օգնությունով տասը բեռնատարներ արդեն հատել են թուրք-վրացական սահմանը Արթվին նահանգի Սարփ անցակետի մոտ և ուղղվել դեպի Թուրքիայի հարավային Քիլիս նահանգի Չոբանբեյ անցակետ։
Այնուհետ օգնությունը բեռնաթափվելու է Թուրքիայի կառավարությանն առընթեր Արտակարգ իրավիճակների կառավարման գործակալության (AFAD) պահեստներ և կբաշխվի կարիքավոր սիրիացի ընտանիքներին։

• Турецкие СМИ: Братский Азербайджан протянул руку помощи Сирии
Турецкие масс-медиа широко осветили тему отправки из Азербайджана груза гуманитарной помощи для населения Сирии.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, информационные агентства, газеты и новостные порталы братской страны дали высокую оценку поручению президента Ильхама Алиева по оказанию помощи сирийскому народу.
По данным турецких СМИ, десять грузовиков с 200 тоннами гуманитарной помощи из Азербайджана уже пересекли турецко-грузинскую границу в районе контрольно-пропускного пункта «Сарп» провинции Артвин и направились к КПП «Чобанбей» в южной турецкой провинции Килис.
Далее помощь будет разгружена на складах Агентства по управлению чрезвычайными ситуациями (AFAD) при правительстве Турции и распределена среди нуждающихся семей сирийцев.