• Սահիբա Գաֆարովան ելույթ է ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 57-րդ լիագումար նիստում
Նոյեմբերի 22-ին Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան ելույթ է ունեցել՝ Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ անդամ պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի 57-րդ լիագումար նիստում։
Ինչպես APA-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնում, խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան նշել է, որ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում համագործակցությունը դարձել է՝ Համագործակցության երկրների միջև գործընկերության արդյունավետ մեխանիզմ, ինչը մեծապես նպաստում է փոխադարձ գործունեության զարգացմանը տարբեր ոլորտներում:
Տեղեկատվություն տրամադրելով՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի աջակցությամբ և հատուկ ուշադրության ներքո Բաքվում անցկացվող COP29-ի հանդիպումների և ելույթների մասին՝ Ս.Գաֆարովան Միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում ևս մեկ անգամ անդրադարձել է այս թեմային։
Նա հիշեցրել է, որ COP29-ը մոտենում է ավարտին, և COP29-ի շրջանակներում գրանցված առաջընթացը հույս է տալիս, որ միջազգային հանրությունը կլինի միասնական և հետևողական այս հարցում:

• Сахиба Гафарова выступила на 57-м пленарном заседании Межпарламентской ассамблеи СНГ
Спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова выступила 22 ноября в Санкт-Петербурге на 57-м пленарном заседании Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ.
Как сообщили АПА в отделе по печати и связям с общественностью Милли Меджлиса, спикер Сахиба Гафарова отметила, что сотрудничество в рамках Межпарламентской ассамблеи стало эффективным механизмом партнерства стран Содружества, что во многом способствует развитию взаимной деятельности в различных сферах.
Предоставив на проведенных встречах и выступлениях информацию о проводимой в Баку СОР29 при поддержке и под особым вниманием Президента Ильхама Алиева, С.Гафарова на пленарном заседании Межпарламентской ассамблеи еще раз коснулась этой темы.
Она напомнила, что СОР 29 подходит к концу, и успехи, достигнутые в рамках СОР29, вселяют надежду на то, что международное сообщество будет единым и последовательным в этом вопросе.