21 Նոյեմբերի 2024 - 16:49
Լաչինի տարածքում մենք արդեն տեղադրել ենք դիտորդական-չափիչ կայան, տվյալների հավաքագրման գործընթացը ընթացքի մեջ է։
Այդ մասին Armenia.Az-ին հայտնել է՝ Էներգետիկայի նախարարությանը կից վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների (ՎԷԱ) պետական գործակալության տնօրեն Ջավիդ Աբդուլլաևը՝ COP29 շրջանակներում կազմակերպված միջոցառման ժամանակ։
Նա նշել է, որ Լաչինի քամու ներուժը շատ մեծ է։
«Այնտեղ հողմային էլեկտրակայան է կառուցվելու։ Ադրբեջանում մեծ հետաքրքրություն կա էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների նկատմամբ։ Եթե նայենք ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրերի դինամիկային, ապա դա տեսնում ենք։ Ադրբեջանի օրենսդրության համաձայն՝ աճուրդը ընտրության հիմնական մեթոդներից մեկն է։ Իհարկե, անհրաժեշտ է որոշել տարածքները և միաժամանակ վերլուծել տարածքները վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների և ցանցի հնարավորությունների համար»,- նշել է նա։
Տնօրենը նշել է, որ հաջորդ տարի, հավանաբար, աշխատանքներ կիրականացվեն հիմնականում տեխնոլոգիական հարցերի ուղղությամբ։
«Սա նույնպես հիմնականում տրանսֆորմացիայի, պահեստավորման համակարգեր է։ Ազատագրված տարածքների հետ կապված հայեցակարգ կա, գործողությունների ծրագիր է հաստատվել և կատարվում է, մոնիտորինգ է իրականացվում»,- նշել է նա։

21 Ноября 2024 - 15:15
На территории Лачина мы уже установили наблюдательно-измерительную станцию, идет процесс сбора данных.
Об этом сообщил Armenia.Az директор Государственного агентства возобновляемых источников энергии при Министерстве энергетики Джавид Абдуллаев на мероприятии в рамках мероприятия COP29.
Он отметил, что ветровой потенциал Лачина очень велик.
«Там будет построена ветряная электростанция. Интерес к возобновляемым источникам энергии в Азербайджане велик. Если мы посмотрим на динамику подписанных меморандумов о взаимопонимании, мы увидим это. Согласно законодательству Азербайджана, аукцион является одним из основных методов отбора. Конечно, необходимо определить территории и одновременно проанализировать территории для ВИЭ и возможности сети», - отметил он.
Директор отметил, что в следующем году, вероятно, будут проводиться работы в основном по технологическим вопросам.
«Это также в основном трансформации, системы хранения. Есть концепция относительно освобожденных территорий, план мероприятий утвержден и выполняется, ведется мониторинг», - отметил он.