22 Նոյեմբերի 2024 - 16:55
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ Akşam-ին հղումով, այս մասին հայտարարել է՝ Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն։
Նա նշել է որ Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթուղու՝ բարձր ստանդարտների 224 կիլոմետր երկարությամբ նախագծի մրցույթ է անցկացվել, որի իրականացումը նախատեսվում է սկսել հաջորդ տարվա առաջին ամիսներին։
«Հարցն այն է, որ այս երթուղին կանցնի Հայաստանո՞վ, թե՞ Իրանով։ Մենք Ստամբուլում կազմակերպեցինք Միջազգային ճանապարհային ֆեդերացիայի համաշխարհային կոնգրեսը։ Եկավ Հայաստանի տրանսպորտի նախարարը, մենք նրա հետ էլ խոսեցինք։ Ուզում եմ ասել, որ նրանք ցանկություն ու կամք ունեն, որպեսզի այս երթուղին անցնի իրենց երկրով։ Մենք հաշվի ենք առնելու Ադրբեջանի դիրքորոշումը: Մյուս կողմից, կարելի է ասել, որ նախագծի վրա աշխատանքները արագ են ընթանում»,- ասել է Ուրալօղլուն։
Նախարարը նաև հայտարարել է, որ Զանգեզուրի միջանցքն ուղղակիորեն կապելու է Թուրքիան Ադրբեջանի և թուրքական աշխարհի հետ։

22 Ноября 2024 - 15:55
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Akşam, об этом заявил министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Уралоглу.
Он отметил, что проведен тендер на проект железной дороги высокого стандарта Карс-Ыгдыр-Аралык-Дилуджу протяженностью 224 километра, реализация которого, предположительно, начнется в первые месяцы следующего года.
«Вопрос в том, будет ли этот маршрут проходить через Армению или Иран? Мы организовали Всемирный конгресс Международной дорожной федерации в Стамбуле. Приезжал министр транспорта Армении, мы с ним тоже говорили. Хочу сказать, что у них есть желание и воля к тому, чтобы этот маршрут проходил через их страну. Мы будем учитывать позицию Азербайджана. С другой стороны, можно сказать, что работы по проекту продвигаются быстро», - Уралоглу.
Министр также заявил, что Зангезурский коридор напрямую свяжет Турцию с Азербайджаном и тюркским миром.