• Այսօր մենք կիմանանք, թե ինչ ենք անելու բանակցությունների ներկա վիճակի հետ. Նիկի Ռեյխը COP29-ում
Պաշտոնապես այժմ բանակցությունների նախանշված վերջին օրն է։ Ֆինանսավորում, որը բացարձակապես անհրաժեշտ է կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմացման, հարմարվողականության և կորուստների հետ կապված հավակնությունները ապաշրջափակելու համար:
Ինչպես հայտնում է Oxu.Аz-ը, այս մասին COP29-ի շրջանակներում կենտրոնի մամուլի ասուլիսում ասել է Միջազգային բնապահպանական իրավունքի կենտրոնի Կլիմայի և էներգետիկայի ծրագրի տնօրեն Նիկի Ռեյխը։
«Մենք դժգոհություններ ենք լսել դիրքորոշումների տարբերության վերաբերյալ։ Ուստի այսօր կիմանանք, թե ինչ ենք անելու բանակցությունների ներկա վիճակի հետ, ինչ ակնկալիքներ ունենք։ Այս բանակցությունների օրակարգային մյուս առանցքային հարցերից մեկը Փարիզի համաձայնագրի 6-րդ հոդվածով նախատեսված ածխածնի շուկան է, որի հետ կապված պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկել»,- հավելել է ծրագրի տնօրենը։

• Ники Рейх на COP29: Сегодня узнаем, что будем делать с текущим состоянием переговоров
Официально сейчас у нас запланированный последний день переговоров. Финансирование, которое абсолютно необходимо для того, чтобы разблокировать амбиции в смягчении последствий, адаптации и потерях в связи с изменением климата.
Как сообщает Oxu.Аz, об этом заявила директор Программы по климату и энергетике в Центре международного экологического права Ники Рейх на пресс-конференции центра в рамках COP29.
«Мы слышали жалобы на разногласия по позициям. Поэтому сегодня мы узнаем, что будем делать с текущим состоянием переговоров, каковы наши ожидания. Одним из других ключевых вопросов на повестке дня этих переговоров является углеродный рынок, предусмотренный статьей 6 Парижского соглашения, по которому необходимо действовать», — добавила директор программы.