22 Նոյեմբերի 2024 - 11:13
Բաքվում ընթացող COP29-ի շրջանակներում Մալայզիայի տաղավարում տեղի է ունեցել «Կլիմայական դիմացկունություն և կանաչ շինարարություն. կայուն քաղաքային դիզայն՝ ապագայի նկատմամբ դիմացկուն քաղաքների համար» խորագրով պանելային քննարկում:
Ըստ AZERTAC-ի՝ հատուկ ուշադրություն է դարձվել քաղաքային կայուն դիզայնի և կանաչ շինարարության պրակտիկայի դերին՝ կլիմայի փոփոխության նկատմամբ քաղաքների դիմացկունության բարձրացման առումով:
Միաժամանակ խոսվել է ներքին տեղահանվածների, հակամարտությունների հետևանքով նրանց առջև ծառացած խնդիրների մասին։ Նշվել է, որ Ադրբեջանը «Կանաչ քաղաք» նախագծում ներդրումներ կատարող պետություններից մեկն է, խոսվել է Ադրբեջանի կողմից դրա շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների մասին։
Պանելային քննարկումների ընթացքում ներկայացվել են կանաչ քաղաքների նախագծերը, որոնք կառուցվել են օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի տարածքներ՝ Զանգիլան, Արևելյան Զանգեզուր և Ֆիզուլի նախկին ներքին տեղահանվածների վերադարձի համար։

• В павильоне Малайзии рассказали о проектах зеленого города в Карабахе
В павильоне Малайзии в рамках проходящей в Баку COP29 состоялась панельная дискуссия «Климатическая устойчивость и зеленое строительство: Устойчивый городской дизайн для городов, устойчивых к будущему».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, особое внимание уделялось роли устойчивого городского дизайна и практики зеленого строительства в повышении устойчивости городов к изменению климата.
Вместе с тем, говорилось о вынужденных переселенцах, проблемах, вызванных конфликтами, с которыми они сталкиваются. Отмечалось, что Азербайджан является одним из государств, инвестирующих в проект «Зеленый город», было рассказано о работе, проводимой нашей страной в его рамках.
В ходе панельных обсуждений были презентованы проекты зеленых городов, построенных для возвращения вынужденных переселенцев на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана - Зангилане, Зангезуре и Физули, и представлена подробная о них информация.
Было также отмечено, что в рамках «Зеленого города» наша страна реализует новые проекты по улучшению местной среды.