• Հիքմեթ Հաջիևը կոշտ է արձագանքել Politico-ում հակաադրբեջանական հոդվածին
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը կոշտ է արձագանքել Politico-ում հրապարակված հակաադրբեջանական հոդվածին։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին Հիքմեթ Հաջիևը գրել է X-ի իր էջում։
Նա նշել է, որ «Եվրոպայի ադրբեջանական գազային գամբիտը. լավ նորություն Ռուսաստանի համար» վերտառությամբ հոդվածը ոչ այլ ինչ է, քան ապատեղեկատվության ստոր օրինակ։
«Դրանում բացակայում է փաստերի պրոֆեսիոնալ ստուգումը, այն լի է բամբասանքներով ու ասեկոսեներով: Լրագրության և լրատվամիջոցների եվրոպական չափանիշների այսքան ցածր մակարդակի անկումը, մեղմ ասած, խայտառակություն է։ Եվրամիությունը հատուկ զգայունությամբ և մտահոգությամբ է վերաբերվում լրատվամիջոցների գլոբալ ապատեղեկատվությանը: Սա հասկանալի է: Բայց ինչպե՞ս արձագանքել, երբ եվրոպական լրատվամիջոցները զբաղված են ուրիշների մասին կեղծ լուրերի և ստերի տարածմամբ։
Միայն մեկ փաստը ամբողջությամբ հերքում է այս հոդվածը. 2024 թվականին Ադրբեջանը գազ չի ներմուծել Ռուսաստանից։ Եվ վերջակետ: Ադրբեջանում գազի արդյունահանումն իրականացվում է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ։ Արտադրության ու արտահանման ծավալները հստակ տեսանելի են բոլորին։
Ադրբեջանը կշարունակի իր ավանդը ներդնել գործընկերների էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում՝ հիմնվելով իր առկա ռեսուրսների և համաձայնեցված պայմանագրերի վրա։ Պահանջում ենք Politico-ից ներողություն խնդրել և հետ վերցնել այս կեղծ հոդվածը», - ընդգծել է նախագահի օգնականը:

22 Ноября 2024 - 08:46
Помощник президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев жестко отреагировал на антиазербайджанскую публикацию в Politico.
Как передает Armenia.Az, об этом Хикмет Гаджиев написал на своей странице в Х.
Он отметил, что статья издания под названием «Азербайджанский газовый гамбит Европы - хорошая новость для России» - не что иное, как гнусный пример дезинформации.
«В ней отсутствует профессиональная проверка фактов, она полна сплетен и слухов. Падение европейских стандартов журналистики и СМИ до такого низкого уровня - это, мягко говоря, позор. Европейский союз относится к глобальной дезинформации СМИ с особой чувствительностью и озабоченностью. Это понятно! Но как реагировать, когда европейские СМИ занимаются распространением фальшивых новостей и лжи о других?
Один-единственный факт полностью опровергает эту статью: в 2024 году Азербайджан не импортировал газ из России. И точка! Добыча газа в Азербайджане ведется в сотрудничестве с международными партнерами. Объемы добычи и экспорта хорошо видны всем.
Азербайджан продолжит вносить вклад в энергетическую безопасность своих партнеров, на основе имеющихся у него ресурсов и согласованных контрактов. Мы требуем, чтобы Politico принесли извинения и отозвали эту ложную статью!», - подчеркнул он.