22 Նոյեմբերի 2024 - 08:43
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի կողմից այս տարվա նոյեմբերի 20-ին ընդունված բանաձևը գնահատում է որպես կողմնակալ, ոչ օբյեկտիվ և անարդար ակտ և կտրականապես մերժում է այնտեղ տեղ գտած անհիմն մեղադրանքները մեր երկրի հասցեին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Միլլի Մեջլիսի հայտարարության մեջ։ «Այս քաղաքական ակցիան ցույց է տալիս, որ Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը վերածվել է քաղաքական արկածախնդրության ասպարեզի։ Տվյալ բանաձևը, որը ցույց է տալիս ակնհայտ անհարգալից վերաբերմունք Ադրբեջանի ինքնիշխանության, ինչպես նաև մեր երկրի կողմից ազգային անվտանգության, հասարակական կայունության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումների նկատմամբ, ոչ այլ ինչ է, քան կոպիտ միջամտություն Ադրբեջանի ներքին գործերին»։
Միլլի Մեջլիսն ընդգծել է, որ 2024 թվականի փետրվարի 7-ին կայացած արտահերթ նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ պնդումները նույնպես լիովին անհիմն են. «Ընտրական պրակտիկայի կատարելագործման ոլորտում Ադրբեջանի գրանցած առաջընթացը հաստատվել է միջազգային մակարդակով։ Ընտրություններն անցել են ազգային օրենսդրությանը և միջազգային պարտավորություններին լիովին համապատասխան։
Կամայական ձերբակալությունների, ազատության և հավաքների սահմանափակումների վերաբերյալ պնդումները հիմնված են կոպիտ խեղաթյուրումների վրա: Տարբեր զեկույցներում անունները նշված անձանց ձերբակալությունները կատարվել են հիմնավոր ապացույցների հիման վրա, որ նրանք խախտել են ազգային օրենսդրությունը, ընդ որում՝ ձերբակալությունների ժամանակ պահպանվել են բոլոր անհրաժեշտ իրավական ընթացակարգերը:
Քաղբանտարկյալների վերաբերյալ բանաձևում հնչած մեղադրանքներն անհիմն են և Ադրբեջանի վարկաբեկմանն ուղղված արշավի մաս են։ Մեր երկրի՝ քաղաքացիական հասարակության զարգացման և ժողովրդավարական գործընթացների ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի վրա ստվեր գցելու փորձը ափսոսանք է առաջացնում», - ասված է հայտարարության մեջ։

22 Ноября 2024 - 08:43
Милли Меджлис Азербайджана расценивает принятую Палатой депутатов Люксембурга 20 ноября этого года резолюцию как предвзятый, необъективный и несправедливый акт, решительно отвергает содержащиеся в нем необоснованные обвинения в адрес нашей страны.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в заявлении Милли Меджлиса. «Эта политическая акция показывает, что парламент Люксембурга стал ареной политических авантюр. Данная резолюция, в которой демонстрируется явное неуважение к суверенитету Азербайджана, а также к мерам, принятым нашей страной для защиты национальной безопасности, общественной стабильности и территориальной целостности, является не чем иным, как грубым вмешательством во внутренние дела Азербайджана».
В Милли Меджлисе подчеркнули, что утверждения касательно внеочередных президентских выборов, проведенных 7 февраля 2024 года, так же совершенно необоснованны: «Прогресс, достигнутый Азербайджаном в области совершенствования избирательной практики, подтвержден на международном уровне. Выборы прошли в полном соответствии с национальным законодательством и международными обязательствами.
Претензии касательно самовольных арестов, ограничении свободы и собраний основаны на грубых искажениях. Аресты лиц, чьи имена фигурируют в различных отчетах, были произведены на основании веских доказательств нарушения ими национального законодательства, при этом были соблюдены все необходимые юридические процедуры.
Выдвинутые в резолюции обвинения касательно политзаключенных беспочвенны и являются составной частью кампании, направленной на дискредитацию Азербайджана. Попытка бросить тень на усилия нашей страны по развитию гражданского общества и укреплению демократических процессов, вызывает сожаление.
Азербайджан привержен конструктивному диалогу со всеми международными партнерами, включая Люксембург. Однако, такой диалог должен основываться на взаимном уважении и соблюдении международного права. В этой связи Милли Меджлис Азербайджана требует от Палаты представителей Люксембурга отказаться от агрессивной риторики и практики принятия резолюций, противоречащих принципам парламентского диалога и дипломатии и подрывающих доверие и усилия по налаживанию сотрудничества», - говорится в заявлении.