• Բահար Մուրադովա. Ադրբեջանը դիտարկում է ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության ընդլայնման հարցը
Ադրբեջանը դիտարկում է Միացյալ ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) հետ նոր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի Ընտանիքի, կանանց և երեխաների հարցերով պետական կոմիտեի նախագահ Բահար Մուրադովան ՄԱԿ-ի Ժնևյան գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Տատյանա Վալովայի հետ հանդիպմանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս ՄԱԿ-ի բոլոր կառույցների հետ հարաբերությունների զարգացմանը, և հաջող համագործակցությունն իրականացվում է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով։
«ՄԱԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցությունից ի վեր ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը միշտ էլ առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցրել հարաբերություններում։ Այժմ, երբ Ղարաբաղի հարցը լուծված է, մենք մեր հարաբերություններին նայում ենք նոր պրիզմայով»,- ասել է Մուրադովան։

• Бахар Мурадова: Азербайджан рассматривает расширение сотрудничества с ООН
Азербайджан рассматривает расширение сотрудничества с Организацией Объединенных Наций (ООН) в новых сферах.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявила председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова на встрече с генеральным директором отделения ООН в Женеве Татьяной Валовой.
Она отметила, что Азербайджан придает большое значение развитию отношений со всеми структурами ООН, и успешное сотрудничество осуществляется как в двустороннем, так и в многостороннем формате.
«С момента вступления Азербайджана в ООН решение карабахской проблемы всегда занимало особое место в отношениях. Теперь, когда карабахский вопрос решен, мы смотрим на наши отношения через новую призму», — сказала Мурадова.
Она отметила, что Азербайджан, присоединившись к Пекинским обязательствам, несмотря на территориальные и человеческие потери и серьезные трудности во всех сферах, не только остался верен взятым на себя обязательствам, но и успешно их реализовал.