• Հաջիզադե. Նիկոլաս Շմիթը բարոյական իրավունք չունի խոսելու Ադրբեջանի մասին
Մենք կտրականապես մերժում ենք զբաղվածության և սոցիալական իրավունքների հարցերով եվրոպական հանձնակատար Նիկոլաս Շմիթի անընդունելի, անհիմն և լիովին կողմնակալ հայտարարություններն ընդդեմ Ադրբեջանի, որոնք հնչեցվել են հոկտեմբերի 22-ին Եվրախորհրդարանում քննարկումների ժամանակ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Եվրախորհրդարանում քննարկումների ժամանակ հնչած անհիմն պնդումները։
«Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (ԵԱԳԾ) պատրաստած հայտարարությունը լիովին կտրված է իրականությունից և իրենից ներկայացնում է Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու հերթական անհաջող փորձ։
Պնդումները, թե Ադրբեջանի որոշ քաղաքացիներ քրեական պատասխանատվության են ենթարկվում իրենց քաղաքական հայացքների համար, կամ որ որպես լրագրող կամ մարդու իրավունքների պաշտպան ներկայացող անձանց նկատմամբ քրեական գործերը, իբր, քաղաքական դրդապատճառներ ունեն, լիովին սուտ են:
EEAS-ի և Եվրախորհրդարանի այս վնասակար դիրքորոշումը վաղուց ապացուցել է իր անարդյունավետությունը և միայն բարդացնում է Ադրբեջանի և Եվրոպայի հարաբերությունները»,- նշել է Հաջիզադեն։
Արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Եվրամիության կառույցների լիակատար անտարբերության ֆոնին Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի երկարամյա ագրեսիայի, ԵՄ որոշ երկրներում մարդու իրավունքների համակարգված խախտումների, իսլամաֆոբիայի աճի և զզվելի նեոգաղութային քաղաքականության հանդեպ, եվրահանձնակատարը բարոյական իրավունք չունի խոսելու Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կամ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության ջանքերի մասին:

• Гаджизаде: Николас Шмит не имеет морального права говорить об Азербайджане
22 октября, во время обсуждений в Европарламенте, мы решительно отвергаем неприемлемые, необоснованные и полностью предвзятые заявления еврокомиссара по вопросам занятости и социальных прав Николаса Шмита против Азербайджана.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя необоснованные утверждения, прозвучавшие во время обсуждений в Европарламенте.
«Заявление, подготовленное Европейской службой внешних связей (EEAS), абсолютно оторвано от реальности и представляет собой очередную неудачную попытку вмешательства во внутренние дела Азербайджана.
Утверждения о том, что некоторые граждане Азербайджана привлекаются к уголовной ответственности за свои политические взгляды или что уголовные дела против лиц, представляющих себя журналистами или защитниками прав человека, якобы имеют политическую мотивацию, являются абсолютно ложными.
Эта вредная позиция EEAS и Европарламента давно доказала свою неэффективность и лишь усложняет отношения между Азербайджаном и Европой», — отметил Гаджизаде.
Представитель МИД подчеркнул, что, на фоне полного безразличия институтов Евросоюза к многолетней агрессии Армении против Азербайджана, систематическим нарушениям прав человека в некоторых странах ЕС, росту исламофобии и отвратительной неоколониальной политике, а также к фактам гибели людей в тюрьмах и на акциях протеста, как, например, в движении «желтых жилетов», Европейский комиссар не имеет морального права говорить о правах человека в Азербайджане или о мирных усилиях между Азербайджаном и Арменией.
«Попытки некоторых европейских политиков связывать предстоящую 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) с политически мотивированными вопросами, не соответствующими сути работы по климатическим изменениям, демонстрируют их истинное лицо.
Мы призываем Европарламент и ЕС в целом прекратить одностороннюю политику, противоречащую миру и стабильности в регионе», - добавил представитель МИД.