• Ադրբեջանում նշվում է Պետական անկախության վերականգնման օրը
Ինչպես փոխանցում է Armenia.Az-ը, Ադրբեջանի Հանրապետության Գերագույն Խորհուրդը 1991 թ. հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է «Ադրբեջանի Հանրապետության անկախության մասին» Սահմանադրական ակտը։
Փաստաթղթում ասվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության Գերագույն Խորհուրդը՝ հենվելով 1918 թ. մայիսի 28-ին Ադրբեջանի Ազգային Խորհրդի կողմից ընդունված Անկախության հռչակագրի վրա, ժառանգելով Ադրբեջանի Հանրապետության ժողովրդավարական սկզբունքներն ու ավանդույթները և ղեկավարվելով՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Գերագույն Խորհրդի 1991 թ. օգոստոսի 30-ի՝ «Ադրբեջանի պետական անկախության վերականգնման մասին» հռչակագրով, ընդունում է այդ Սահմանադրական ակտը և սահմանում է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության պետականության շինարարության և քաղաքական ու տնտեսական կառուցվածքի հիմունքները։
1991 թ. դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանում համաժողովրդական հանրաքվե է անցկացվել։ Հանրաքվեի բյուլետենում տեղ էր գտել մեկ հարց. «Դուք աջակցում եք արդյոք Ադրբեջանի Հանրապետության Գերագույն Խորհրդի կողմից ընդունված՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անկախության մասին» Սահմանադրական ակտին»։ Ադրբեջանական ժողովուրդը միաձայն հանդես է եկել հանրապետության պետական անկախության օգտին։
1992 թ. մայիսին Միլլի Մեջլիսի կողմից հաստատվել է Ադրբեջանի Հանրապետության Պետական օրհներգը (երաժշտությունը՝ Ուզեր Հաջիբեյլիի, խոսքերը՝ Ահմեդ Ջավադի), իսկ քիչ հետո՝ եռագույն դրոշը և ութանկյուն աստղի ու նրա ներսում բոցի պատկերով պետական զինանշանը։
1992 թվականից հոկտեմբերի 18-ը Ադրբեջանում նշվում է, որպես տոն, սակայն չի համարվում ոչ աշխատանքային օր։
2021 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի լիագումար նիստում ընդունվել է «Անկախության օրվա մասին» նոր օրենք։ Նույն օրը նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է «Անկախության օրվա մասին» օրենքը։
Ըստ օրենքի՝ մայիսի 28-ը՝ Հանրապետության օրը և հոկտեմբերի 18-ը՝ պետական անկախության օրը, վերանվանվել են։ Այսպիսով, մայիսի 28-ը հռչակված է Անկախության օր, իսկ հոկտեմբերի 18-ը՝ Անկախության վերականգնման օր։

• В Азербайджане отмечают День восстановления государственной независимости
Как передает Armenia.Az, до 2021 года 18 октября отмечалось как День государственной независимости Азербайджана. Однако в преддверии 30-летия важной даты Милли Меджлис (парламент) принял законопроект, согласно которому День независимости будет отмечаться ежегодно 28 мая (ранее День Республики), а 18 октября провозглашено как День восстановления государственной независимости.
Об образовании Азербайджанской Демократической Республики, считающейся первым демократическим государством мусульманского Востока, было объявлено 28 мая 1918 года Национальным советом под председательством Мамеда Эмина Расулзаде.
Спустя два года в Азербайджан вошла Красная армия. Таким образом, Азербайджан только 18 октября 1991 года вновь появился на исторической арене как независимое государство. Несмотря на то, что азербайджанцы на протяжении 70 лет жили под гнетом советской власти, они никогда не забывали, что у них было государство, которое предоставляло равные права всем гражданам, независимо от пола, расовой, религиозной и конфессиональной принадлежности.
Массовая резня, которую Советская армия устроила 20 января 1990 года в Баку и других районах Азербайджана, полностью подорвала доверие азербайджанского народа к СССР и ускорила процессы, ведущие страну к независимости. 30 августа 1991 года Верховный Совет Азербайджана, который на тот период выполнял роль парламента, принял Декларацию о независимости. В сентябре 1991 года Верховный Совет на своих заседаниях обсуждал выход Азербайджана из СССР.
Верховный Совет 18 октября 1991 года большинством голосов принял «Конституционный акт о государственной независимости Азербайджанской Республики». В документе СССР был назван захватчиком, а Азербайджан объявлен правопреемником республики, созданной в 1918 году. По решению Верховного Совета 29 декабря 1991 года был организован референдум, в ходе которого почти все население Азербайджана проголосовало за независимость.