• Լեհ պատգամավորին տեղեկացրել են արևմտյան ադրբեջանցիների ճակատագրի մասին
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մամուլի ծառայության ղեկավար Ուլվիա Զուլֆիգարը Լեհաստանում ընթացող «Արևմտյան Ադրբեջանը մեր մշակութային հիշողության մեջ» ցուցահանդեսի շրջանակներում հանդիպել է լեհ-ադրբեջանական խորհրդարանական խմբի նախագահ Պրժեմիսլավ Վիտեկին։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Ուլվիա Զուլֆիգարն իր զրուցակցին պատմել է նախորդ դարում Հայաստանից արևմտյան ադրբեջանցիների արտաքսման և այդ երկրի տարածքում նրանց հարուստ ժառանգության ոչնչացման մի քանի փուլերի մասին։
Ուլվիա Զուլֆիգարը հայտարարել է, որ հայրենի հողերից բռնի տեղահանված արևմտյան ադրբեջանցիներն իրավունք ունեն վերադառնալու միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան։ Նա ընդգծել է, որ արևմտյան ադրբեջանցիներն այսօր ապրում են իրենց նախնիների հայրենիք վերադառնալու հույսով։

• Польского депутата проинформировали о судьбе западных азербайджанцев
Руководитель пресс-службы Общины Западного Азербайджана Ульвия Зульфигар в рамках проходящей в Польше выставки «Западный Азербайджан в нашей культурной памяти» встретилась с председателем польско-азербайджанской парламентской группы Пшемиславом Витеком.
Как сообщает Armenia.Az, Ульвия Зульфигар рассказала собеседнику о нескольких этапах депортации западных азербайджанцев из Армении в прошлом веке, уничтожении на территории этой страны их богатого наследия.
Ульвия Зульфигар заявила, что западные азербайджанцы, насильно выселенные с родных земель, имеют право на возвращение в соответствии с нормами и принципами международного права. Она подчеркнула, что западные азербайджанцы сегодня живут надеждой вернуться на родину своих предков.
Пшемислав Витек отметил важность реализации права на возвращение как неотъемлемого принципа международного права.