• Քյամրան Ալիև. Թուրքիայի հետ հարաբերությունները հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին՝ աշխատանքային այցով Ադրբեջանում գտնվող Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Քադիր Օզքայայի հետ հանդիպմանը հայտարարել է՝ գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը։.
Հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնվել՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) շրջանակներում դատախազության, արդարադատության և դատական մարմինների միջև համագործակցության մակարդակից։ Ընդգծվել է, որ այս տարվա հուլիսին Բիշքեկում՝ ԹՊԿ-ի գլխավոր դատախազների խորհրդի երրորդ նիստի անցկացումը՝ երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև արդյունավետ փոխգործակցության վառ օրինակ է։
Քադիր Օզքայան պատմել է երկու երկրների միջև՝ բոլոր ոլորտները ընդգրկող հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին։ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընդգծել է՝ ադրբեջանցի և թուրք իրավաբանների միջև գործարար կապերի զարգացման կարևորությունը՝ նշելով փոխայցելությունների և փորձի փոխանակման կարևորությունը։

• Кямран Алиев: Отношения с Турцией вышли на уровень стратегического партнерства
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил Генеральный прокурор Кямран Алиев на встрече с председателем Конституционного суда Турции Кадиром Озкая, находящимся с рабочим визитом в Азербайджане.
На встрече было выражено удовлетворение уровнем сотрудничества между органами прокуратуры, юстиции и судебными органами в рамках Организации тюркских государств. Было подчеркнуто, что проведение третьего по счету заседания Совета генеральных прокуроров ОТГ в июле этого года в Бишкеке является ярким примером эффективного взаимодействия между правоохранительными органами обеих стран.
Кадир Озкая рассказал о высоком уровне отношений между двумя странами, охватывающих все сферы. Председатель Конституционного суда Турции подчеркнул важность развития деловых связей между азербайджанскими и турецкими юристами, отметив важность взаимных визитов и обмена опытом.