• Ինչպես է Իգբալ Աբիլովը համագործակցել Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ - Մանրամասներ
2024 թվականի հուլիսի 24-ին Բաքվի Սաբայիլի շրջանային դատարանում տեղի է ունեցել դատական նիստ՝ կապված Ադրբեջանի քաղաքացի Իգբալ Շահին օղլու Աբիլովի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու հետ: Նա կասկածվում է պետական դավաճանության մեջ՝ կատարելով հայկական հատուկ ծառայությունների հրահանգները։
Ինչպես գրում է Trend-ը, արտերկրում բնակվող վերոնշյալ անձը ձերբակալվել է Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) կողմից իրականացված հատուկ օպերատիվ գործողությունների արդյունքում։
«Աբիլով Իգբալ Շահին օղլուն մեղադրվում է պետական դավաճանության մեջ՝ երրորդ երկրի տարածքում տեղակայված հայկական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների առաջադրանքները և Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում էթնիկ հողի վրա թշնամություն հրահրելու հետ կապված գործողություններ կատարելով:
Դատական գործընթացի ընթացքում ներկայացված ապացույցները ցույց են տալիս, Աբիլովը գաղտնի բանակցություններ և գործարքներ է կատարել, այդ թվում՝ SKYPE-ի միջոցով կապ հաստատելով և պահպանելով Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ամբիոնի վարիչ, ՀՌՀ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Գառնիկ Սերոբի Ասատրյանի հետ, որը Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հսկողության ներքո նպատակաուղղված աշխատանք է տանում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ։
Հիմնավոր կասկածներ են առաջացել, առ այն, որ Աբիլովը համագործակցել է նաև Վարդան Ոսկանյանի և Հայաստանի հատոկ ծառայությունների հետ կապված այլ անձանց հետ, որոնք թշնամական գործողություններ են իրականացնում Ադրբեջանի դեմ:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ԱՀ ՔՕ 274 (պետական դավաճանություն), 281.3 (օտարերկրյա կազմակերպությունների և նրանց ներկայացուցիչների հրահանգով պետության դեմ ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելը) և 283.1 (ազգային ատելություն և թշնամանք հրահրելու գործողություններ կատարելը) հոդվածներով։
Դատարանը Իլգար Աբիլովի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել կալանքը՝ 4 ամիս ժամկետով»,- ասված է ԱՀ պետական անվտանգության ծառայության հաղորդագրության մեջ։

• Как Игбал Абилов работал на спецслужбы Армении - Подробности
24 июля 2024 года в Сабаильском районном суде города Баку состоялся судебный процесс в связи с избранием меры пресечения в отношении гражданина Азербайджанской Республики Абилова Игбала Шахин оглу, подозреваемого в государственной измене, путем выполнения поручений органов спецслужб Армении.
Как сообщает в четверг Trend, вышеуказанное лицо, проживающее за рубежом, было задержано в результате специальных оперативных мероприятий, проведенных Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджана.
Стали известны подробности ареста Игбала Абилова: тайные сделки с Арменией и...
«Абилов Игбал Шахин оглу обвиняется в государственной измене, путем выполнения заданий представителей органов спецслужб Армении, дислоцированных на территории третьей страны, — совершении действий, направленных на разжигание ненависти и вражды на этнической почве на территории Азербайджанской Республики.
В ходе судебного процесса, наряду с другими доказательствами, были обнародованы секретные переговоры и сделки, проведенные Игбалом Абиловым по SKYPE с руководителем кафедры востоковедения Ереванского государственного университета и директором действующего в Армении Института востоковедения Асатряном Гарником Серобовичем, который ведет целенаправленную работу против территориальной целостности Азербайджана под контролем спецслужб Армении.
Установлены обоснованные подозрения организации Абиловым вместе с представителями иностранных спецслужб путем привлечения подрывных сил из разных стран деятельности так называемой организации против территориальной целостности Азербайджана, а также помощи Вардану Восканяну и другим лицам, связанным с армянскими спецслужбами, в осуществлении враждебной деятельности против Азербайджана.
Ему предъявлено обвинение по статьям 274 (государственная измена), 281.3 (публичные призывы, направленные против государства по поручению иностранных организаций и их представителей) и 283.1 (действия, направленные на разжигание национальной ненависти и вражды) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Суд избрал Ильгару Абилову меру пресечения в виде ареста сроком на 4 месяца», — говорится в сообщении СГБ Азербайджана.