20 Ապրիլի 2024 - 11:16
Թեև ապրիլի 17-19-ին Իտալիայի Կապրի կղզում կայացած Յոթնյակի (G7) երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպման արդյունքներով արված հայտարարությունը պարունակում է Ադրբեջանին ուղղված կոչ՝ «փախստականների» վերադարձի իրավունքն ապահովելու վերաբերյալ, Հայաստանին նման կոչ չի եղել՝ կապված արտաքսված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի հետ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Արևմտյան Ադրբեջան համայնքի հայտարարության մեջ։
Դրանում նշվում է, որ սա էթնիկ և կրոնական խտրականություն է Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների նկատմամբ։ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը բազմիցս դիմել է G7-ում ներկայացված բոլոր պետություններին, ինչպես նաև Եվրամիությանը՝ խնդրելով աջակցել ադրբեջանցիների՝ Հայաստան վերադառնալու իրավունքին։ Տվյալ դեպքում G7-ի երկրների բացահայտ խտրականությունը հակասում է մարդու իրավունքների պաշտպանության սկզբունքներին և վնասում ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
«Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը կոչ է անում G7 երկրներին հարգել բոլոր մարդկանց արժանապատվության և հավասարության սկզբունքը՝ անկախ նրանց էթնիկ և կրոնական ծագումից, խտրականություն չդրսևորել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների նկատմամբ և հարգել նրանց վերադարձի իրավունքը», ընդգծվում է փաստաթղթում:

• Община Западного Азербайджана отреагировала на заявление G7
Хотя в заявлении, сделанном по итогам встречи глав внешнеполитических ведомств стран «Большой семерки» (G7), состоявшейся 17-19 апреля на острове Капри в Италии, прозвучал призыв к Азербайджану обеспечить право на возвращение «беженцев», никакого подобного призыва к Армении в связи с обеспечением права на возвращение изгнанных азербайджанцев не поступило.
Об этом говорится в поступившем в АЗЕРТАДЖ заявлении Общины Западного Азербайджана.
В нем указывается, что это – этническая и религиозная дискриминация в отношении азербайджанцев, изгнанных из Армении. Община Западного Азербайджана неоднократно обращалась ко всем государствам, представленным в G7, а также к Евросоюзу, с просьбой поддержать право азербайджанцев на возвращение в Армению. В данном случае вопиющая дискриминация со стороны стран «Большой семерки» противоречит принципам защиты прав человека и наносит ущерб процессу нормализации азербайджано-армянских отношений.
«Община Западного Азербайджана призывает государства G7 уважать принцип равенства прав и достоинства всех людей, независимо от их этнического и религиозного происхождения, не подвергать дискриминации азербайджанцев, изгнанных из Армении, и уважать их право на возвращение», – подчеркивается в документе.