20 Ապրիլի 2022 - 12:25
ԺՏՆՑ-ում «Ադրբեջանի» տաղավարի ջերմոցում առաջին անգամ «Կոնսոնանս» Միջազգային երաժշտական փառատոն կանցկացվի։
Ինչպես հայտնում է Ազերթաջը, ապրիլի 25-26-ը ԺՏՆՑ-ում «Ադրբեջանի» տաղավարի ջերմոցում՝ Կ.Կարաևի անվան մանկական երաժշտական դպրոցն առաջին անգամ «Կոնսոնանս» միջազգային երաժշտական փառատոն կկազմակերպի։
Փառատոնի «Կոնսոնանս» անվանումը պատահական չի ընտրվել. Կազմակերպիչներն ընդգծում են, որ Consonance երաժշտական տերմինը նշանակում է համաձայնություն։ Արդեն երկար տարիներ Մոսկվայում՝ Կարա Կարաևի անվան դպրոցի հարթակում համախմբվում են երաժշտական կատարողները, երաժշտական ուսումնական հաստատությունների սովորողները և արվեստի գործիչները։
Մոսկվայի Կարա Կարաևան անվան մանկական երաժշտական դպրոցը հայտնի է նրանով, որ եղել է մանկական տարբեր խոշոր երաժշտական նախագծերի, փառատոների և մրցույթների կազմակերպիչ։
Այս տարվա սկզբից փառատոնի կազմակերպիչները հայտարարել են՝ նախագծին մասնակցելու հայտերի հավաք։ 100-ից ավելի հայտ է ստացվել ամբողջ աշխարհից։ Նրանցից լավագույնները երկու օրվա ընթացքում ելույթ կունենան մոսկվացիների ու մայրաքաղաքի հյուրերի համար։
Բաքվում մեկնարկել է Եվրոպական ֆիլմերի 12-րդ փառատոնը
15 Նոյեմբերի 2022
Հայերը յուրացրել են Ջահանգիր Ջահանգիրովի «Zərif gülüşlüm» երաժշտական ստեղծագործությունը
12 Նոյեմբերի 2022
Ադրբեջանը չի մասնակցելու Երևանում կայանալիք «Մանկական Եվրատեսիլին»
26 Սեպտեմբերի 2022
Նախարար. Շուշայում թատրոն կառուցելու հարցը օրակարգում է
03 Օգոստոսի 2022
Դեսպանություն. ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի գործընկերն է Կասպից ծովում սահմանային և ծովային անվտանգության հարցերում

20 Апреля 2022 - 09:56
В оранжерее павильона «Азербайджан» на ВДНХ впервые пройдет Международный музыкальный фестиваль «Консонанс».
Как сообщает Азертадж, 25-26 апреля в оранжерее павильона «Азербайджан» на ВДНХ Детская музыкальная школа имени К.Караева впервые организует Международный музыкальный фестиваль «Консонанс».
Название фестиваля «Консонанс» выбрано не случайно. Организаторы подчеркивают, что музыкальный термин Консонанс означает согласие. Вот уже много лет, на платформе школы им. Кара Караева в Москве объединяются музыкальные исполнители, учащиеся музыкальных образовательных учреждений и деятели искусства.
Московская детская музыкальная школа им. Кара Караева известна тем, что выступает организатором различных крупных детских музыкальных проектов, фестивалей и конкурсов.
С начала текущего года, организаторы фестиваля объявили сбор заявок на участие в проекте. Со всего мира поступило более 100 заявок. Лучшие из них, в течении двух дней выступят для москвичей и гостей столицы.
На музыкальном мероприятии примут участие лауреаты международных конкурсов из Азербайджана, России, Турции и Германии, учащиеся музыкальных школ, школ искусств, а также средних специальных музыкальных учебных заведений. Участники фестиваля покажут свое мастерство исполнения на рояле, струнных, духовых, электронных музыкальных инструментах, а также, хора и сольного вокала.
Гости мероприятия насладятся музыкой композиторов ХХ-XXI веков, исключительно академического направления.