• Ադրբեջանի պատմությունը
Ադրբեջանը հանդիսանում է մշակույթի հնագույն կենտրոններից մեկը։ Ազըխի, Թաղլարի, Դամջըլիի, Դաշսալահլիի, Գազմայի քարանձավներում, ինչպես նաև մյուս բնակավայրերում հայտնաբերված հնագիտական գտածոները, այդ թվում նաև այստեղ 300-400 հազար տարի առաջ ապրած՝ հնագույն ազըխական մարդու (Ազըխանտրոպի) ծնոտը մատնանշում է Ադրբեջանի պատկանելիությունը այն տարածքներին, որտեղ տեղի են ունեցել նախնադարյան մարդկանց ձևավորումը։ Այս հնագույն գտածոյի շնորհիվ Ադրբեջանը ընդգրկվել է «Եվրոպայի ամենահնագույն բնակիչներ»-ի քարտեզում։
Ադրբեջանական ժողովուրդը միևնույն ժամանակ հանդիսանում է հնագույն պետականության ավանդույթներ ունեցող ժողովուրդներից մեկը։ Ադրբեջանի պետականության պատմությունը հաշվարկվում է մոտ 5 հազար տարի։ Ադրբեջանի տարածքում առաջին պետական կազմավորումները, կամ էթնոքաղաքական միավորումները հայտնվել են դեռ մեր թվարկությունից առաջ։ Մեր թվարկությունից առաջ I հազարամյակում մինչև մեր թվարկության I հազարամյակի սկիզբը՝ ադրբեջանական հողերում գոյություն են ունեցել այնպիսի հզոր պետություններ, ինչպես Մաննան, Ատրոպատենան և Ալբանիան։ Այդ պետությունները մեծ դեր են խաղացել պետական կառավարման կուլտուրայի բարձրացման, երկրի տնտեսական կուլտուրայի պատմության մեջ, ինչպես նաև միասնական ժողովրդի կազմավորման գործընթացում։
Այդ ժամանակաշրջանում դեռևս չի եղել Ադրբեջանի ողջ տարածքն  ընդգրկող միասնական կրոնական աշխարհայացք։ Այդ տարածքում տարածված  էր հին թուրքական պանթեոնի գլխավոր աստված՝ Թենգրիի պաշտամունքը, թենգրիականության հետ միասին տարածված են եղել զրադաշտությունը, կրակապաշտությունը, ինչպես նաև արևի, լուսնի, աստղերի, հողի և ջրի պաշտամունքը։ Երկրի հյուսիսում, Ալբանիայի տարածքի որոշ, հատկապես լեռնային մասերում,  արևմտյան մարզերում տարածված էր քրիստոնեությունը։
Միջին դարեր
Մեր թվարկության սկզբին՝  III դարում Ադրբեջանի տարածքը ընդգրկվել է Սասանյան Իրանի, իսկ VII հարուրամյակում Արաբական Խալիֆաթի կազմում։
VII դարում երկրի ողջ տարածքում իսլամի տարածումը նշանակալից դեր է խաղացել երկրի և նրա ժողովրդի պատմական ճակատագրում։ Իսլամական կրոնը ուժեղ ազդակ է հաղորդել միասնական ժողովրդի և լեզվի կազմավորմանը, և վճռական ազդեցություն է գործել այդ գործընթացի արագացման վրա։ Թուրքական և ոչ թուրքական էթնոսների միջև կրոնական ընդհանրությունը նպաստել է՝ Ադրբեջանի ողջ տարածքում, որտեղ նրանք բնակված են եղել՝ միասնական սովորույթների և ավանդությունների կազմավորմանը, ազգակցական կապերի ընդլայնմանը և փոխադարձ ազդեցության էլ ավելի խորացմանը։
IX դարի կեսից նորից վերածնվել են Ադրբեջանի պետականության հնագույն ավանդույթները. ադրբեջանական հողերում հայտնվեցին Սաջիների, Շիրվանշահերի, Սալարիների, Ռավադիների, Շադադիների, Էլդանիզների պետությունները։ Անկախ պետությունների ծագման արդյունքում՝ քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքի բոլոր ոլորտներում տեղի է ունեցել զարթոնք։ Ադրբեջանական պատմության մեջ սկսվել է վերածննդի դարաշրջանը։ Ավելի քան 600 տարի շարունակված սասանյան և արաբական լծից հետո տեղական պետությունների ծագումը, երկրի ողջ տարածքում իսլամի տարածվելը կարևոր դեր են խաղացել ադրբեջանական ժողովրդի, որպես էթնոսի կազմավորման, միասնական լեզվի և մշակույթի հաստատման մեջ։
XV-XVIII  դարերում պետականության ադրբեջանական կուլտուրան էլ ավելի է հարստացել։ Այդ ժամանակաշրջանում Արևելքի ընդարձակ տարածքներն ընդգրկած Գարագոյունլու, Աղգոյունլու, Սեֆևիների, Աֆշարների և Քաջարների պետությունները կառավարվել են անմիջապես ադրբեջանական  տոհմերի կողմից։
Ուզուն Հասանի (1468-1478) կառավարման տարիներին Աղգոյունլու պետությունը վերածվել էր՝ ողջ Մերձավոր և Միջին Արևելքում հզոր ռազմաքաղաքական գործոնի։ Ուզուն Հասանը՝ ադրբեջանական բոլոր հողերն ընդգրկող հզոր կենտրոնացված պետության ստեղծման քաղաքականություն է անցկացրել։
XV դարի վերջին և XVI դարի սկզբին ադրբեջանական պետականությունը թևակոխել է իր պատմական էվոլյուցիայի նոր փուլը։  Ուզուն Հասանի թոռը, ականավոր պետական գործիչ Շահ Իսմաիլ Խաթայիին (1501-1524) հաջողվել է իր իշխանության ներքո միավորել բոլոր ադրբեջանական հողերը։ Հայտնվել է միասնական կենտրոնացված ադրբեջանական պետություն՝ Թավրիզ մայրաքաղաքով Սեֆևիների պետությունը։ Սեֆևիների կառավարման ժամանակաշրջանում ադրբեջաներեն  լեզուն հայտարարվել է պետական լեզու։ Սեֆևիների պետությունը որոշ ժամանակ հետո վերածվել է Մերձավոր և Միջին Արևելքի հզորագույն կայսրություններից մեկի։
Սեֆևիների պետության անկումից հետո, իշխանության եկած ադրբեջանցի ականավոր  զորահրամանատար Նադիր շահ Աֆշարը (1736-1747) էլ ավելի է ընդլայնել Սեֆևիների կայսրության սահմանները։  1739 թվականին Նադիր շահը զավթել է Հյուսիսային Հնդկաստանը, ներառյալ Դելին։ Սակայն, այդ ընդարձակ տարածքում հզորագույն կենտրոնացված պետություն ստեղծելու ադրբեջանական տիրակալի պլանները չիրագործվեցին։ Նադիր շահի մահից հետո, նրա  կողմից կառավարվող, ընդարձակ տարածքներն ընդգրկող կայսրությունը փլուզվեց։ XVIII դարի երկրորդ կեսին Ադրբեջանը մասնատվեց փոքր պետություն-խանությունների։ Սկսվեց երկրի պատմության մեջ ռազմաքաղաքական անկման ժամանակաշրջանը։
XVIII դարի վերջին Իրանում իշխանության գլուխ անցավ Գաջարների թուրքական դինաստիան։ Գաջարները սկսեցին՝ բոլոր ադրբեջանական խանությունները կենտրոնական իշխանությանը ենթարկելուն ուղղված քաղաքականություն անցկացնել։
Այսպիսով սկսվեց գաջարական Իրանը և Հարավային Կովկասը նվաճելուն ձգտող՝ Ռուսաստանի կայսրության միջև երկարաժամկետ պատերազմը։ Ադրբեջանը վերածվել է՝ երկու խոշոր պետությունների միջև արյունոտ պատերազմի թատերաբեմի։
Թուրքմենչայի և Գյուլիստանի պայմանագրերից հետո ժամանակաշրջանը
Թյուրքմենչայի (1813) և Գյուլիստանի (1828) պայմանագրերի հիման վրա ադրբեջանական հողերը բաժանվեցին երկու կայսրությունների միջև։ Հյուսիսային Ադրբեջանը միացվեց Ռուսաստանին, իսկ Հարավայինը՝ Գաջարների կողմից կառավարվող Պարսկական շահությանը։
Այդ ժամանակաշրջանից սկսվեց հարևան պետություններից դեպի ադրբեջանական տարածքներ, մասնավորապես Ղարաբաղի, Իրավանի և Նախչըվանի խանություններ հայկական բնակչության  զանգվածային վերաբնակումները։ 1828-1829 թվականներին Ադրբեջանում վերաբնակեցվել են 40-45 հազար հայեր Իրանից և 90 հազար՝ Թուրքիայից։ Պատահական չէ, որ 1978 թվականին ժամանակակից Թերթերի շրջանի Շիխարխ ավանում հայերը իրանական Մարաղա մարզից հայերի Ղարաբաղ վերաբնակեցման 150 ամյակի պատվին կանգնեցրել են «Մարաղա-150» հուշարձանը։ 1988 թվականին հայերի կողմից այդ հուշարձանը դիտավորյալ ավերվել է, քանզի այն եղել է՝ հայերի Ադրբեջանի պատմական հողը հանդիսացող Ղարաբաղում վերաբնակվելու վկայությունը։
1836 թվականին ցարական Ռուսաստանը լուծարքի է ենթարկել անկախ Ալբանական եկեղեցին և այն ենթարկել է հայկական Գրիգորյանական եկեղեցուն։ Դրանով հանդերձ, բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել՝ հնագույն ադրբեջանական քրիստինեա-ալբանական բնակչությունը գրիգորիանականացնելու և հայկականացնելու համար։
Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը
1918-1920 թթ. 23 ամիսների ընթացքում գոյատևած Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը (ԱԴՀ) դարձել է Մահմեդական Արևելքում առաջին աշխարհիկ դեմոկրատական պետությունը։ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը իր գործունեությունը իրականացրել է բարդ հասարակական-քաղաքական իրավիճակում, սակայն ԱԴՀ-ի կառավարության կողմից՝ ժողովրդավարական պետական շինարարության, տնտեսության և մշակույթի, կրթության, ռազմական շինարարության ոլորտներում ձեռնարկված քայլերը մեծ հետք են թողել մեր ժողովրդի պատմության մեջ։
Ադրբեջանի Ազգային Խորհրդի կողմից ընդունված Անկախության հռչակագրում ասվել է. Այսուհետև՝ ինքնիշխան իրավունքներ կրող Ադրբեջանի ժողովուրդները և Արևելյան ու Հարավային Անդրկովկասն ընդգրկող Ադրբեջանը հանդիսանում է լիիրավ անկախ պետություն։ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը իր սահմաններում երաշխավորում է  բոլոր քաղաքացիների քաղաքացիական և քաղաքական բոլոր իրավունքները՝ առանց ազգային, դավանանքի, սոցիալական դրության և սեռի պատկանելության։
Կարճ ժամանակահատվածում ընդունվել են՝ պետական դրոշը, օրհներգը և զինանշանը, ադրբեջաներեն լեզուն հայտարարվել է պետական լեզու։ Լուրջ միջոցներ են ձեռնարկվել Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության բարձր մարտունակության տիրապետող բանակի ստեղծման ոլորտում, հատուկ ուշադրություն է հատկացվել տնտեսության և մշակույթի, կրթության և առողջապահության զարգացմանը։ Առաջին անգամ Արևելքում և զգալիորեն ավելի վաղ, քան որոշ եվրոպական երկրներում, Ադրբեջանի կանանց տրադրվել է ընտրական իրավունք։
1920 թվականի հունվարի 11-ին Ադրբեջանի անկախությունը ճանաչվել է Փարիզի խաղաղ կոնֆերանսի մասնակից երկրների կողմից։
ԱԴՀ-ի տարածքը կազմել է 114 հազ. քառ. կմ. (առանց վիճելի տարածքների հաշվառման), բնակչությունը՝ ավելի քան 2,8 մլն մարդ։ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության կառավարությունը գործել է 1918 թվականի մայիսի 28-ից մինչև հունիսի 16-ը՝ Թբիլիսիում, հունիսի 16-ից մինչև սեպտեմբերի 17-ը՝ Գյանջայում, սեպտեմբերի 17-ից մինչև 1920 թվականի ապրիլի 28-ը՝ Բաքվում։ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության գոյության ժամանակահատվածում կազմավորվել են հինգ կառավարական կաբինետներ։ Առաջին երկու կառավարությունները ղեկավարել է Ֆաթալի Խան Խոյսկին (1875-1920), հետագա երեք Նախարարների խորհրդի նախագահ (վարչապետ) է դարձել Նասիբ բեկ Յուսիֆբեյլին (1881-1920)։ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության խորհրդարանը գործել է 1918 թվականի դեկտեմբերի 7-ից մինչև 1920 թվականի ապրիլի 27-ը, և այդ ժամանակահատվածում անցկացվել են 145 նիստեր։ ԱԴՀ-ի խորհրդարանի նախագահն է եղել Ալիմարդան բեկ Թոփչիբաշևը (1863-1934)։
Ադրբեջանը խորհրդային իշխանության տարիներին
1920 թվականի ապրիլի 28-ին բոլշևիկյան Ռուսաստանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով փլուզվեց Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը։ Նույն օրն էլ հայտարարվել է Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության տարածքում Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության (Ադրբեջանի ԽՍՀ) ստեղծման մասին։
Խորհրդային իշխանության տարիներին Զանգեզուրը, Գյոյչան, Նախչըվանի մի մասը հանվել է Ադրբեջանի կազմից և միացվել է  Հայաստանին։ Արդյունքում, Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության ժամանակահատվածում 114 հազար քառ. կմ կազմող երկրի տարածքը կրճատվել է մինչև 86,6 հազար քառ. կմ։ Բացի դրանից, 1923 թվականին, բոլշևիկյան ղեկավարների նախաձեռնությամբ ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը։
Ադրբեջանում խորհրդային իշխանությանը դիմակայելուն հետևել են դաժան ռեպրեսիաները։ Միայն 1937 թվականին ռեպրեսիաների է ենթարկվել 29 հազար մարդ։ Այդ ժամանակահատվածում ադրբեջանական ժողովուրդը կորցրեց տասնյակ և հարյուրավոր իր այնպիսի մտածողներին և մտավորականներին, ինչպես Հուսեյն Ջավիդը, Միքաիլ Մուշվիգը, Ահմեդ Ջավադը, Սալման Մումթազը, Ալի Նազիմը, Թաղի Շահբազին և մյուսները։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին (1939-1945) Բաքվի նավթը կարևոր դեր է խաղացել ֆաշիզմի դեմ Խորհրդային Մյության հաղթանակում։  Ադրբեջանական ժողովուրդը դրսևորել է մեծ արիություն և անձնվիրություն՝ ադրբեջանական դիվիզիաները փառավոր մարտական ուղի են անցել Կովկասից մինչև Բեռլին։
1948-1953 թվականներին սկսվել է ադրբեջանցիներին իրենց հայրենիքից՝ Արևմտյան Ադրբեջանից զանգվածային արտաքսումների նոր փուլը։ 1947 թվականի դեկտեմբերի 23-ին ԽՍՀՄ-ի Նախարարների խորհուրդը Հայաստանի ԽՍՀ-ի 24 շրջաններից և Իրավան քաղաքից ավելի քան 100 հազար ադրբեջանցիներին վտարելու մասին որոշում է ընդունել։
1969 թվականի հուլիսի 14-ին սկսվել է Հեյդար Ալիևի Ադրբեջանը կառավարելու առաջին ժամանակահատվածը։ Համընդհանուր ռեժիմի կառավարման պատմական բարդ իրավիճակում Ադրբեջանը ԽՍՀՄ-ի ամենաառաջատար հանրապետություններից մեկը դարձնելու համար՝ Հեյդար Ալիևը սկսել է կյանքի կոչել ընդարձակ բարենորոգման ծրագրեր։ Նրա ղեկավարության ժամանակաշրջանում Ադրբեջանը մեծ հաջողություններ  է ձեռք բերել տնտեսական ոլորտում, կարևոր քայլեր են ձեռնարկվել մշակույթի զարգացման, ազգային-հոգևոր արժեքների վերածննդի ուղղությամբ։ Հազարավոր երիտասարդներ ուղեգրվել են  ԽՍՀՄ-ի առաջատար բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սովորելու համար։ 1970-1985 թվականների ընթացքում Հանրապետության տարածքում կառուցվել և շահագործման են հանձնվել 213 խոշոր արդյունաբերական ձեռնարկություններ։ Ադրբեջանում արտադրվող 350 անվանումով արտադրանքը արտահանվում էր աշխարհի 65 երկրներ։ Հեյդար Ալիևի ստեղծարար գործունեության շնորհիվ արտադրության, գյուղատնտեսության և մշակույթի շատ ոլորտներում Ադրբեջանը ԽՍՀՄ-ում գրավել  է առաջատար դիրքեր։
1991 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանը պետական անկախություն է ձեռք բերել և իրեն հայտարարել է Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության իրավահաջորդը։ Կարճ ժամանակ անց վերականգվեցել են ԱԴՀ-ի ժամանակաշրջանի պետական խորհրդանշանները։ Ժողովրդի կամքով իր անկախությունը հռչակած Ադրբեջանի Հանրապետությունը սկսեց գործել ծայրահեղ բարդ պայմաններում։ Սակայն Ադրբեջանի դեմ աճող ագրեսիան, իշխանության համար ներքին պայքարը, տնտեսության անկումը զգալիորեն թույլացրեցին երկիրը։
Ադրբեջանի Ժողովրդական Ճակատ՝ Մուսաֆաթի իշխանության անբավարար գործունեությունը երկիրը կանգնեցրեց մասնատման եզրին։ Երկիրը ընկավ քաղաքական, տնտեսական և ռազմական խորը ճգնաժամի մեջ։ 1993 թվականի հունիսյան օրերին Հեյդար Ալիևի իշխանության վերադարնալու հետ միասին՝ Ադրբեջանի փրկման մեջ տեղի ունեցավ վճռական բեկում։ 1993 թվականի հունիսի 15-ին Հեյդար Ալիևը ընտրվեց Ադրբեջանի Հանրապետության Գերագույն Խորհրդի նախագահ։ Այդ օրը մեր պատմության մեջ մտավ, որպես Ազգային փրկության օր։ 1993 թվականի հոկտեմբերի 3-ին, համաժողովրդական քվեարկության արդյունքով Հեյդար Ալիևը ընտրվեց Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ։ 1993-2003 թվականները՝ համազգային առաջնորդի իշխանությունում գտնվելու տարիները Ադրբեջանի պատմության մեջ մտել են, որպես խորը վերափոխումների ժամանակաշրջան։
2003 թվականից համազգային առաջնորդի քաղաքական ուղին շարունակում է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Չնայած ողջ աշխարհն ընդգրկող տնտեսական ճգնաժամին՝ հանրապետությունում իրագործվում են անդրազգային նախագծեր, հետևողականորեն անցկացվում են տնտեսական բարեփոխումներ, ձեռնարկվում են երկրի դինամիկ զարգացմանը և բնակչության սոցիալական բարեկեցության բարելավմանն ուղղված միջոցներ։ Պատմական բարդ իրավիճակում հաջողությամբ զարգանում են առաջատար գերպետությունների և հեղինակավոր միջազգային կառույցների հետ հարաբերությունները, ամրապնդվում է մեր պետության դերը և տեղը միջազգային հարաբերությունների համակարգում։

ЗакрытьИСТОРИЯ АЗЕРБАЙДЖАНА
Азербайджан является одним из древнейших центров культуры. Археологические находки, обнаруженные в пещерах Азых, Таглар, Дамджилы, Дашсалахлы, Газма, а также в других местах поселения, в том числе челюсть древнего азыхского человека (Азыхантропа), жившего здесь 300-400 тысяч лет назад, указывают на принадлежность Азербайджана к территориям, на которых происходило формирование первобытных людей. Благодаря этой древней находке территория Азербайджана занесена в карту "Самые древние жители Европы".
Азербайджанский народ, в то же время, является одним из народов, обладающих традициями древнейшей государственности. История государственности Азербайджана насчитывает примерно 5 тысяч лет. Первые государственные формирования или этнополитические объединения на территории Азербайджана появились еще до нашей эры. В I тысячелетии до нашей эры - начале I тысячелетия нашей эры на азербайджанских землях существовали такие могущественные государства, как Манна, Атропатена и Албания. Эти государства играли большую роль в повышении культуры государственного управления, в истории экономической культуры страны, а также в процессе формирования единого народа.
В тот период еще не было единого религиозного мировоззрения, охватывающего всю территорию Азербайджана. На этой территории было распространено поклонение главному богу древне-тюркского пантеона – Тенгри, наряду с тенгрианством были распространены зороастризм, огнепоклонничество, а также поклонение солнцу, луне, звездам, земле и воде. На севере страны, в некоторых частях территории Албании, особенно в гористых, западных регионах было распространено христианство.
Средние века
В начале нашей эры - в III веке территория Азербайджана была включена в состав Сасанидского Ирана, а в VII столетии в состав Арабского Халифата.
Распространение в VII веке ислама на всей территории страны сыграло значимую роль в исторической судьбе страны и ее народа. Исламская религия дала сильный толчок формированию единого народа и языка, и оказала решающее влияние на ускорение этого процесса. Возникновение религиозной общности между тюркскими и нетюркскими этносами способствовало формированию единых обычаев и традиций на всей территории Азербайджана, по которой они были расселены, расширению родственных связей и ещё большему углублению процесса взаимовлияния.
С середины IX века вновь возродились древние традиции государственности Азербайджана: на азербайджанских землях появились государства Саджидов, Ширваншахов, Саларидов, Раввадидов, Шаддадидов, Эльданизов. В результате возникновения независимых государств во всех сферах политической, экономической и культурной жизни произошло пробуждение. В азербайджанской истории начиналась эпоха Возрождения. Появление местных государств после продолжавшегося около 600 лет сасанидского и арабского ига, распространение Ислама на всей территории страны сыграли важную роль в формировании азербайджанского народа как этноса, становлении единого языка и культуры.
В XV-XVIII веках азербайджанская культура государственности еще более обогатилась. В этот период охватывавшие обширные территории Востока государства Гарагоюнлу, Аггоюнлу, Сефевидов, Афшаров и Гаджаров управлялись непосредственно азербайджанскими династиями.
В годы правления Узун Гасана (1468-1478) государство Аггоюнлу превратилось в мощный военно-политический фактор на всём Ближнем и Среднем Востоке. Узун Гасан проводил политику создания сильного централизованного государства, охватывающего все азербайджанские земли.
В конце XV- начале XVI веков азербайджанская государственность вступила в новый этап своей исторической эволюции. Внуку Узун Гасана, выдающемуся государственному деятелю Шаху Исмаилу Хатаи (1501-1524) удалось объединить под своей властью все азербайджанские земли. Появилось единое централизованное Азербайджанское государство – Государство Сефевидов со столицей в городе Тебриз. В период правления Сефевидов азербайджанский язык был объявлен государственным языком. Государство Сефевидов спустя некоторое время превратилось в одну из могущественных империй Ближнего и Среднего Востока.
Выдающийся азербайджанский полководец Надир шах Афшар (1736-1747), пришедший к власти после падения государства Сефевидов, еще более расширил границы Империи Сефевидов. В 1739 году Надир шах захватил Северную Индию, включая Дели. Однако планы азербайджанского правителя по созданию на этой обширной территории могущественного централизованного государства не осуществились. После смерти Надир шаха управляемая им империя, охватывающая обширные территории, пала. Во второй половине XVIII века Азербайджан распался на мелкие государства – ханства. Начался период военно-политического спада в истории страны.
В конце XVIII века к власти в Иране пришла тюркская династия Гаджаров. Гаджары начали проводить политику, направленную на подчинение всех азербайджанских ханств центральной власти.
Таким образом, начался период длительных войн между гаджарским Ираном и Российской империей, стремившимися завоевать Южный Кавказ. Азербайджан превратился в арену кровопролитных войн между двумя крупными державами.
Период после Туркманчайского и Гюлистанского договоров
На основании Гюлистанского (1813) и Туркманчайского (1828) договоров азербайджанские земли были поделены между двумя империями: Северный Азербайджан был присоединен к России, а Южный – к Персидскому шахству, управляемому Гаджарами.
С того периода началось массовое переселение из соседних государств на Азербайджанские территории, в частности на территории Гарабахского, Иреванского и Нахчыванского ханств армянского населения. Только в 1828-1829 годах в Азербайджан было переселено 40-50 тысяч армян из Ирана и 90 тысяч из Турции. Неслучайно в 1978 году в поселке Шыхарх современного Тертерского района армяне воздвигли памятник «Марага-150» в честь 150-летия переселения армян в Карабах из иранской области Марага. В 1988 году этот памятник был умышленно разрушен армянами, так как был свидетельством переселения армян в Карабах, являющийся исторической территорией Азербайджана.
В 1836 г. царская Россия ликвидировала независимую Албанскую церковь и подчинила её армянской Григорианской церкви. Тем самым были созданы благоприятные условия для григорианизации и армянизации древнего азербайджанского христиано-албанского населения.
Азербайджанская Демократическая Республика
Азербайджанская Демократическая Республика, существовавшая в течение 23 месяцев в 1918-1920 гг., стала первым светским демократическим государством на мусульманском Востоке. Азербайджанская Демократическая Республика осуществляла свою деятельность в сложной общественно-политической обстановке, однако шаги, предпринятые правительством АДР в области демократического государственного строительства, экономики и культуры, образования, военного строительства - оставили большой след в истории нашего народа.
В Декларации Независимости, принятой Национальным Советом
Азербайджана, говорилось: Отныне народы Азербайджана - носители суверенных прав и Азербайджан, охватывающий Восточное и Южное Закавказье, является полноправным независимым государством. Азербайджанская Демократическая Республика гарантирует в своих пределах гражданские и политические права всем гражданам, без различия национальности, вероисповедания, социального положения и пола.
В короткий срок были приняты государственный флаг, гимн и герб, Азербайджанский язык был объявлен государственным языком. Были осуществлены серьезные меры в области строительства в Азербайджане демократического государства, создания армии, обладавшей высокой боеспособностью, уделено особое внимание развитию экономики и культуры, образования и здравоохранения. Впервые на Востоке и значительно раньше, чем в некоторых европейских странах, женщинам в Азербайджане было предоставлено избирательное право.
11 января 1920 года независимость Азербайджана была признана странами-участницами Парижской мирной конференции.
Территория АДР составляла 114 тыс.км² (без учета спорных территорий), население - более 2,8 млн человек. Правительство Азербайджанской Демократической Республики функционировало с 28 мая до 16 июня 1918 года в Тбилиси, с 16 июня до 17 сентября в Гяндже, с 17 сентября до 28 апреля 1920 года в Баку. За время существования Азербайджанской Демократической Республики было сформировано пять правительственных кабинетов. Первые два правительства возглавил Фатали Хан Хойский (1975-1920), председателем (Премьер-министром) последующих трех Советов Министров стал Насиб бек Юсифбейли (1881-1920). Парламент Азербайджанской Демократической Республики функционировал с 7 декабря 1918 г. по 27 апреля 1920 г., и за этот период было проведено 145 заседаний. Председателем Парламента АДР был Алимардан бек Топчибашев (1863-1934).
Азербайджан в годы советской власти
28 апреля 1920 года в результате военной агрессии большевистской России пала Азербайджанская Демократическая Республика. В тот же день было объявлено о создании на территории Азербайджанской Демократической Республики Азербайджанской Советской Социалистической Республики (Азербайджанской ССР).
В годы советской власти Зангезур, Гейча, часть Нахчывана и другие районы были выведены из состава Азербайджана и присоединены к Армении. В итоге территория страны, составлявшая в период Азербайджанской Демократической Республики 114 тысяч км², сократилась до 86,6 тысяч км². Кроме того, 7 июля 1923 года по инициативе большевистских лидеров была создана Нагорно-Карабахская автономная область.
Ответом на сопротивление советской власти в Азербайджане стали жестокие репрессии. Только в 1937 году репрессиям подверглось 29 тысяч человек. В этот период азербайджанский народ потерял десятки и сотни таких своих мыслителей и интеллигентов, как Гусейн Джавид, Микаил Мушфиг, Ахмед Джавад, Салман Мумтаз, Али Назми, Таги Шахбази и другие.
В годы II Мировой войны (1939-1945) бакинская нефть сыграла важную роль в победе Советского Союза над фашизмом. Азербайджанский народ проявил большое мужество и самоотверженность - азербайджанские дивизии прошли славный боевой путь от Кавказа до Берлина.
В 1948-1953 годах начался новый этап массовой высылки азербайджанцев с их древнейшей родины - Западного Азербайджана (так называемой территории Армянской ССР). 23 декабря 1947 года Совет Министров СССР принял постановление о депортации более 100 тысяч азербайджанцев из 24 районов Армянской ССР и города Иреван. 14 июля 1969 года начался первый период руководства Азербайджаном общенационального лидера Гейдара Алиева. В сложной исторической обстановке властвования тоталитарного режима большой покровитель родного народа Гейдар Алиев начал претворять в жизнь обширные реформаторские программы для превращения Азербайджана в одну из самых передовых республик СССР. В период его руководства Азербайджаном были достигнуты большие успехи в экономической сфере, предприняты важные шаги по развитию культуры, возрождению национально-духовных ценностей. Тысячи молодых людей были направлены на учебу в ведущие высшие учебные заведения СССР. В течение 1970-1985 годов на территории Республики были построены и были сданы в эксплуатацию 213 крупных промышленных предприятий. Производимая в Азербайджане продукция 350 наименований экспортировалась в 65 стран мира. Благодаря созидательной деятельности Гейдара Алиева во многих отраслях производства, сельского хозяйства и культуры Азербайджан занял ведущие позиции в СССР.
18 октября 1991 года Азербайджан обрел государственную независимость и объявил себя правопреемником Азербайджанской Демократической Республики. Спустя короткое время были восстановлены государственные символы периода АДР. Азербайджанская Республика, волей народа провозгласившая свою независимость, начала действовать в крайне сложных условиях. Однако нарастание армянской агрессии против Азербайджана, внутренняя борьба за власть, спад экономики значительно ослабили страну. Неудовлетворительная деятельность власти Народного Фронта Азербайджана – Мусавата поставила страну на грань расчленения. Страна впала в глубокий политический, экономический и военный кризис. С возвращением к власти Гейдара Алиева в июньские дни 1993 г., произошёл решающий перелом в спасении Азербайджана. 15 июня 1993 года Гейдар Алиев был избран председателем Верховного Совета Азербайджанской Республики. Этот день вошел в нашу историю как День национального спасения. 3 октября 1993 года в результате всенародного голосования Гейдар Алиев был избран Президентом Азербайджанской Республики.
Именно благодаря спасительной миссии Гейдара Алиева была сохранена государственная независимость Азербайджанской Республики, а 1993-2003 годы – годы пребывания общенационального лидера у власти вошли в историю Азербайджана как период глубоких реформ.
С 2003 года политический курс общенационального лидера Гейдара Алиева успешно продолжает Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев. Несмотря на экономический кризис, охвативший мир, в республике осуществляются грандиозные транснациональные проекты, последовательно проводятся экономические реформы, предпринимаются меры, направленные на динамическое развитие страны и улучшение социального благосостояния населения. В сложной исторической обстановке успешно развиваются отношения с ведущими державами и авторитетными международными структурами, укрепляются роль и место нашего государства в системе международных отношений. На всех выборах Президент Ильхам Алиев получил абсолютное большинство голосов избирателей, что есть убедительное свидетельство единства народа и власти в Азербайджане.