• Նախարար. Ադրբեջանում սոցիալական բարեփոխումների փաթեթները վերաբերում են չորս միլիոն քաղաքացու
2018 թվականից ի վեր Ադրբեջանն իրականացրել է հինգ սոցիալական բարեփոխումների փաթեթ, որոնք վերաբերում են չորս միլիոն քաղաքացու։
Trend-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բաքվում Ադրբեջանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի 8-րդ համագումարում հայտարարել է աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարար Անար Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանում իրականացվում են լայնածավալ և հետևողական սոցիալական բարեփոխումներ. «Մշակվում են բնակչության սոցիալական բարեկեցությանը նպաստող նոր մեխանիզմներ, և քաղաքացիների սոցիալական ապահովվածության հարցը մշտապես գտնվում է ուշադրության կենտրոնում՝ որպես պետական քաղաքականության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։ 2018 թվականից ի վեր իրականացվել է սոցիալական բարեփոխումների հինգ փաթեթ, որոնք ընդգրկում են չորս միլիոն քաղաքացու։ Այս բարեփոխումներից առաջացած տարեկան լրացուցիչ ֆինանսական բեռը կազմել է 7.6 միլիարդ մանաթ։
Աշխատանքային հարաբերությունների օրինականացման գործում զգալի առաջընթաց է գրանցվել։ Աշխատանքային պայմանագրերի թիվն աճել է 45%-ով՝ հասնելով 1.9 միլիոնի, իսկ երկրում աշխատավարձերի ֆոդն աճել է 3.2 անգամ։
Նվազագույն աշխատավարձը բարձրացել է 3.1 անգամ՝ հասնելով 400 մանաթի, մինչդեռ միջին ամսական աշխատավարձը կրկնապատկվել է՝ հասնելով 886 մանաթի։ Նվազագույն կենսաթոշակը բարձրացել է 2.9 անգամ՝ հասնելով 320 մանաթի, մինչդեռ միջին ամսական կենսաթոշակը բարձրացել է 2.6 անգամ՝ հասնելով 540 մանաթի։

16 Декабря 2025 - 14:33
С 2018 года в Азербайджане реализовано пять пакетов социальных реформ, охватывающих 4 миллиона граждан.
Как сообщает Trend, об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев в ходе VIII Съезда Конфедерации профсоюзов Азербайджана в Баку.
По его словам, в Азербайджане проводятся масштабные и последовательные реформы в социальной сфере: «Формируются новые механизмы, отвечающие социальному благополучию населения, и социальное обеспечение граждан постоянно находится в центре внимания как приоритетное направление государственной политики. С 2018 года в стране было реализовано 5 пакетов социальных реформ, охватывающих 4 миллиона граждан. Годовая дополнительная финансовая нагрузка от этих реформ составила 7,6 миллиарда манатов.
Значительный прогресс достигнут в легализации трудовых отношений. Количество трудовых договоров увеличилось на 45% до 1,9 миллиона, а фонд заработной платы по всей стране вырос в 3,2 раза.
Минимальная заработная плата увеличена в 3,1 раза и составила 400 манатов, средняя месячная зарплата выросла в 2 раза и достигла 886 манатов. Минимальная пенсия увеличена в 2,9 раза и составила 320 манатов, средняя месячная пенсия выросла в 2,6 раза и достигла 540 манатов.
Кроме того, объем выплат пособий населению и президентских стипендий увеличился в 5 раз. Эти показатели подтверждают значительные результаты социальных реформ, проводимых в стране».