16 Դեկտեմբերի 2025 - 16:16
Հայրենիք վերադառնալը ինձ անսահման ուրախություն է պատճառում: Անկեղծ ասած, դժվար է բառերով արտահայտել իմ զգացմունքները:
Այս մասին AZERTAC-ին ասել է Խոջավենդի շրջանի Սոս գյուղ տեղափոխված նախկին ներքին տեղահանված Ֆիկքրեթ Հուսեյնովը:
Նա նշել է, որ չնայած տարիների ընթացքում կրած բոլոր դժվարություններին, հայրենիք վերադառնալը մեծ հույս է ներշնչում:
«Ես դեռ հիշում եմ անցյալ տարիների ցավն ու դժվարությունները: Այդ ժամանակվանից ի վեր մեր կյանքը լիովին փոխվել է: Մենք շատ դժվար ժամանակներ ենք ապրել և մեծ կորուստներ կրել: Բայց չնայած այդ ամենին, այսօր մեր հողեր վերադառնալը նոր հույս է ներշնչում», - ընդգծել է Հուսեյնովը: Սոսի բնակիչը հավելել է, որ չնայած նախկինում այս գյուղում չի ապրել, այնտեղ հաստատվելը իր ամենանվիրական երազանքն էր:
«Մենք ծնունդով Ֆիզուլիի շրջանից ենք: Ես ուզում էի գնալ Սոս գյուղ: Մենք դիմեցինք գյուղ տեղափոխվելու համար, իմ անունը ընդգրկվեց ցուցակին, և ավելի ուշ մեզ տեղեկացրին, որ մենք տեղափոխվելու ենք այս գյուղ։ Ինշալլահ, մենք երջանիկ կապրենք մեր սեփական տանը մեր ընտանիքի հետ», - հավելել է նա։

• Бывший вынужденный переселенец: Поселиться в Сос было моей самой заветной мечтой
Для меня возвращение в родной край — огромная радость. Честно говоря, трудно выразить свои чувства словами.
Об этом АЗЕРТАДЖ сказал бывший вынужденный переселенец, переехавший в село Сос Ходжавендского района Фикрет Гусейнов.
Он отметил, что, несмотря на все пережитые за эти годы трудности, возвращение в родной край вселяет в наши сердца большие надежды.
«Все еще помню боль и трудности прошлых лет. С тех пор наша жизнь полностью изменилась. Мы пережили очень трудные времена, понесли большие потери. Но, несмотря на все это, возвращение сегодня на наши земли вселяет в наши сердца новые надежды», — подчеркнул Ф. Гусейнов. Житель Соса также сказал, что, хотя он и не жил в этом селе раньше, поселиться там было его самой заветной мечтой.
«Мы родом из Физулинского района. Мне хотелось бы побывать в селе Сос. Мы обратились в связи с выбором села, мое имя внесли в список, а позже сообщили, что мы переселимся в это село. Иншаллах, мы с радостью будем жить в своем доме, со своей семьей», — добавил он.