• Արդյո՞ք հեռավար աշխատանքը Ադրբեջանում կձևակերպվի աշխատանքային պայմանագրով
Հեռավար աշխատանքի հետ կապված լրացուցիչ աշխատանքային պայմանները կորոշվեն աշխատանքային պայմանագրով՝ կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ։
Ըստ APA-ի, dա արտացոլված է Աշխատանքային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններում, որոնք ներկայացվել են Միլլի Մեջլիսի այսօրվա նիստում քննարկման։
Նախագծի համաձայն, հեռավար աշխատանքը սահմանվում է որպես աշխատանքային գործառույթի կատարում՝ օգտագործելով այնպիսի միջոցներ, որոնք թույլ են տալիս աշխատանքը կատարել հեռակա (էլեկտրոնային, ծրագրային, հեռահաղորդակցական և այլն), ձեռնարկությունից կամ առանձին գործատուի կողմից ստեղծված աշխատավայրերից դուրս կամ աշխատանքի կատարման (ծառայությունների մատուցման) համար հարմար այլ վայրում։

• Удаленная работа в Азербайджане будет оформляться трудовым договором?
Дополнительные условия труда, связанные с выполнением трудовых функций в дистанционной форме, будут определяться трудовым договором по взаимному согласию сторон.
Как сообщает AПA, это отражено в предложенных изменениях в Трудовой кодекс, вынесенных на обсуждение на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту, дистанционная работа представляет собой выполнение трудовой функции с использованием средств, позволяющих выполнять работу удалённо (электронные, программно-технические, телекоммуникационные средства и др.), вне предприятия или рабочих мест, созданных работодателем – физическим лицом, в другом подходящем для выполнения работ (оказания услуг) месте.