• Քերիմլին, Մամեդովը և Փաշազադեն Էր-Ռիադում՝ ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի գլոբալ ֆորումում
Կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի նախագահ Ռամին Մամեդովը Էր-Ռիադում մասնակցել է՝ ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի 11-րդ գլոբալ ֆորումին։
Ինչպես հայտնում է Report-ը՝ պետական կոմիտեին հղումով, Ռամին Մամեդովը մասնակցել է՝ ֆորումի բացման արարողությանը և ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի բարեկամների խմբի բարձր մակարդակի նիստին։
Միջոցառմանը Ադրբեջանը ներկայացրել են նաև՝ մշակույթի նախարար Ադիլ Քերիմլին և Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն։
Ֆորումին մասնակցել են՝ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների ղեկավարներ, կրոնական առաջնորդներ, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի, երիտասարդության, մշակույթի, սպորտի, ակադեմիական շրջանակների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
Ֆորումը համընկնկել է Դաշինքի 20-ամյակի հետ և նվիրված էր՝ դրա գործունեության երրորդ տասնամյակում կայուն խաղաղություն ապահովելու հետագա քայլերի որոշմանը։

16 Декабря 2025 - 11:24
Председатель Госкомитета по работе с религиозными организациями Рамин Мамедов принял участие в 11-м Глобальном форуме Альянса цивилизаций ООН в Эр-Рияде.
Как сообщает Report со ссылкой на Государственный комитет, Рамин Мамедов участвовал в церемонии открытия форума, а также в заседании Группы друзей Альянса цивилизаций ООН на высоком уровне.
Азербайджан на мероприятии также представляли министр культуры Адиль Керимли и председатель Управления мусульман Кавказа шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде.
В форуме приняли участие главы государств и правительств, руководители международных и региональных организаций, религиозные лидеры, а также представители частного сектора, молодежных, культурных, спортивных и академических кругов и средств массовой информации.
Форум был приурочен к 20-летию Альянса и посвящен определению дальнейших шагов по обеспечению устойчивого мира в третьем десятилетии его деятельности.