• Լեյլա և Ալենա Ալիևաները բացեի են Լենքորանի մանկատունը
Լենքորանի Օսման Միրզոևի անվան թիվ 5 մանկատունը, որը տեղակայված է սոցիալական ծառայությունների կենտրոնի հաստտաությունում, վերանորոգվել է Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի կողմից։ Վերանորոգումից հետո բացման արարողությունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 21-ին:
AZERTAC-ի փոխանցմամաբ, միջոցառմանը մասնակցել են՝ Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի փոխնախագահ Լեյլա Ալիևան և Ալենա Ալիևան։
Նշվել է, որ Լենքորանում 1941 թվականից գործող սոցիալական ծառայությունների հաստատության՝ թիվ 5 մանկատան շենքը, անմխիթար վիճակում էր։ 2024 թվականին սկսվել են Լենքարանի թիվ 5 մանկատան շենքի հիմնանորոգման աշխատանքները:
Շենքը բաղկացած է մեկ և երկհարկանի հինգ մասնաշենքերից։ Սոցիալական ծառայությունների հաստատությունը նախատեսված է կրտսեր և ավելի մեծ տարիքի 120 երեխաների համար։ Շենքում ստեղծվել են՝ դասասենյակներ, ինֆորմատիկայի, կարի և գորգագործության, պարի և երաժշտության կաբինետներ, արհեստանոց։ Սոցիալական ծառայությունների հաստատությունը հագեցած է անհրաժեշտ կահույքով և սարքավորումներով, առարկայական կաբինետներ՝ զննական պիտույքներով։
Շենքում ստեղծվել են նաև հանգստի սենյակներ, բժշկական կաբինետ, հանդերձարան, գրադարան, ընթերցասրահ, ճաշարան, հավաքների, սպորտային դահլիճ, մարզասրահ և բացօթյա մարզադաշտ։ Կառուցվել է նաև մանկական խաղահրապարակ՝ խաղային սարքավորումներով։

22 Ноября 2025 - 08:26
Детский дом №5 имени Османа Мирзоева в городе Лянкяран, размещенный в здании учреждения социальных услуг капитально отремонтирован Фондом Гейдара Алиева. Открытие детского дома после ремонта здания состоялось 21 ноября.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в мероприятии приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и Алена Алиева.
Отмечалось, что здание учреждения социальных услуг детского дома №5, функционирующего в Лянкяране с 1941 года, пришло в непригодное состояние. В 2024 году начались капитальные ремонтные работы в здании учреждения социальных услуг детского дома №5 в Лянкяране.
Здание состоит из 1 и 2-этажных 5 корпусов. Учреждение социальных услуг рассчитано на 120 детей младшего и старшего возраста. В здании созданы учебные классы, кабинеты информатики, шитья и ковроткачества, танца и музыки, мастерская. Учреждение социальных услуг оснащено необходимой мебелью и оборудованием, предметные кабинеты - наглядными пособиями.
Здесь созданы комнаты отдыха, медицинский кабинет, гардероб, библиотека, читальный зал, столовая, актовый зал, спортивный зал, открытая спортивная площадка. Также построена детская площадка, оснащенная игровыми аттракционами.
Проведены работы по благоустройству и озеленению приусадебной территории учреждения социальных услуг.