• Մարգուս Ցախկնա. Էստոնիան Ադրբեջանը համարում է կարևոր գործընկե
Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպել է՝ այցով Ադրբեջանում գտնվող Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցախկնայի հետ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպմանը նշվել է, որ երկրների միջև բարեկամական հարաբերություններն ու փոխշահավետ համագործակցությունը ամրապնդվում են այցելությունների և ստորագրված համաձայնագրերի շնորհիվ։
Գաֆարովան հիշել է երեք տարի առաջ Էստոնիա կատարած իր այցը և ընդգծել է հետագա համագործակցության համար լավ հեռանկարները։ Նա նաև պատմել է՝ Վաշինգտոնում և Ժնևում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված հանդիպումների մասին։
Մարգուս Ցախկնան հիշատակել է նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ իր հանդիպման մասին, որտեղ նրանք քննարկել են երկկողմ համագործակցության ընդլայնումը։ Նա նշել է, որ Էստոնիան Ադրբեջանը համարում է կարևոր գործընկեր և հետաքրքրված է բազմակողմ հարաբերությունների զարգացմամբ։

23 Октября 2025 - 10:02
Председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова встретилась с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкной, находящимся с визитом в Азербайджане.
Как передает Armenia.Az, на встрече было отмечено, что дружественные отношения и взаимовыгодное сотрудничество между странами укрепляются благодаря визитам и подписанным соглашениям.
С.Гафарова напомнила о своем визите в Эстонию три года назад и подчеркнула хорошие перспективы для дальнейшего развития сотрудничества. Она также рассказала о встречах в Вашингтоне и Женеве, связанных с процессом нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Маргус Цахкна упомянул о своей встрече с президентом Ильхамом Алиевым, где обсуждалось расширение двустороннего сотрудничества. Он отметил, что Эстония считает Азербайджан важным партнером и заинтересована в развитии всесторонних отношений.