• SOCAR-ը և Albgaz-ը քննարկել են Կորչայի գազիֆիկացումը
Ալբանական Albgaz գազային ընկերությունը և Ադրբեջանի Հանրապետության Պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR) Ալբանիայի էներգետիկ կարգավորման (ERE) գրասենյակում քննարկել են՝ Կորչա քաղաքում «Նուր» գազիֆիկացման նախագծի իրագործման ընթացքը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով ալբանական ընկերությանը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև՝ քաղաքի գազիֆիկացման գործընթացի առաջխաղացմանն ուղղված կարգավորման, լիցենզավորման, սակագնային հարցեր:
«Նման ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը կարևոր քայլ է երկրում բնական գազի ենթակառուցվածքների հետագա զարգացման ու կայուն և ինտեգրված էներգետիկ շուկայի ապահովման ուղղությամբ», - ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի նոյեմբերին Ալբանիայի ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի նախարարությունը, Albgaz-ը և SOCAR-ը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել՝ ուղղված Կորչայում գազի ենթակառուցվածքների զարգացմանը։ Գազային ենթակառուցվածքների շինարարությունը կսկսվի 2025 թվականին և նախատեսվում է ավարտել 2027 թվականին։

• SOCAR и Albgaz обсудили газификацию города Корча
Албанская газовая компания Albgaz и Госнефтекомпания Азербайджана (SOCAR) обсудили в офисе албанского энергорегулятора (ERE) ход реализации проекта газификации города Корча - проекта «Нур».
Как передает Report со ссылкой на албанскую компанию, в ходе встречи были также обсуждены вопросы регулирования, лицензирования и тарифные аспекты, направленные на продвижение процесса газификации города.
«Такое институциональное сотрудничество является важным шагом на пути дальнейшего развития инфраструктуры природного газа в стране и обеспечения устойчивого и интегрированного энергетического рынка», - говорится в сообщении компании.
Напомним, что в ноябре 2024 года Министерство инфраструктуры и энергетики Албании, компания Albgaz и SOCAR подписали меморандум о сотрудничестве, направленный на развитие газовой инфраструктуры в городе Корча. Строительство газовой инфраструктуры начнется в 2025 году и планируется к завершению в 2027 году.
SOCAR 10 февраля 2025 года открыла свое представительство в Албании, которое имеет стратегическое значение для развития инфраструктуры страны и станет отправной точкой для реализации пилотного проекта по газификации.