23 0Հոկտեմբերի 2025 - 09:25
Իրանը, Ռուսաստանը և Ադրբեջանը Բաքվում եռակողմ հանդիպում են անցկացրել, որը նրանք համարում են կարևոր քայլ՝ Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի և այլ տարանցիկ նախագծերի առաջխաղացման համար։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով «Ազատ Իրան» Telegram ալիքին, Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանե Սադեղը հայտարարել է, որ հանդիպումը ստեղծել է արդյունավետ հարթակ՝ միջազգային Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքների միավորման և վարչական խոչընդոտների վերացման համար։
Սադեղը ճշտել է, որ կողմերը քննարկել են՝ երկաթուղային և նավահանգստային ենթակառուցվածքների ինտեգրումը, տեխնիկական համակարգումը և նախագծերի պլանավորումը, և ձեռք են բերվել համապատասխան համաձայնություններ։
«Այս եռակողմ համակարգումը կարող է ամրապնդել Իրանի տնտեսական դիրքերը միջազգային Հյուսիս-Հարավ միջանցքի երկայնքով և ավելացնել բեռների տարանցման հզորությունները», - հայտարարել է իրանցի նախարարը։

23 Октября 2025 - 09:25
Иран, Россия и Азербайджан провели трёхстороннюю встречу в Баку, которую считают важным шагом для продвижения железнодорожного проекта Решт–Астара и других транзитных проектов.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Telegram-канал «Свободный Иран», министр дорог и градостроительства Ирана Фарзане Садег заявила, что встреча создала эффективную платформу для объединения международных транспортных коридоров Север–Юг и устранения административных барьеров.
Садег уточнила, что стороны обсуждали интеграцию железнодорожной и портовой инфраструктуры, техническую координацию и планирование проектов, достигнуты соответствующие соглашения.
«Эта трёхсторонняя координация может укрепить экономическое положение Ирана вдоль международного коридора Север–Юг и увеличить транзитные возможности грузов», - заявила иранский министр.