22 0Հոկտեմբերի 2025 - 12:49
Այսօր՝ Հայրենական պատերազմի նահատակ, Vətən yaxşıdır երգի անկեղծ կատարման շնորհիվ ժողովրդին սիրելի դարձած Խուդայար Յուսիֆզադեի հիշատակի օրն է:
Նա ծնվել է 1998 թվականի հուլիսի 15-ին Բարդա քաղաքում։ 2004-2015 թվականներին սովորել է Բյուլբուլի անվան թիվ 1 մանկական արվեստի դպրոցում։ 2016-2018 թվականներին պարտադիր զինվորական ծառայություն է անցել Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) N-րդ զորամասում։ Այնուհետև ծառայել է սահմանապահ զորքերի շարքերում և ստացել ենթասպայի կոչում։
2020 թվականին Թովուզի մարտերի ժամանակ գեներալ-մայոր Փոլադ Հաշիմովի զոհվելուց հետո, Խուդայարը դիմել է Բարդայի շրջանի զինկոմիսարիատին՝ նրան առաջնագիծ ուղարկելու խնդրանքով։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ընթացքում Խուդայարը նախ ծառայել է Ֆիզուլիի շրջանում, այնուհետև մասնակցել է Ջաբրայիլի և Զանգիլանի ազատագրման մարտերին։
Խուդայար Յուսիֆզադեն նահատակվել է հոկտեմբերի 22-ին՝ Զանգիլանի Աղբենդի ուղղությամբ մղվող մարտերի ժամանակ։ Թաղված է Բարդայի Նահատակների ծառուղում։
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ, Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի հրամանագրի համաձայն՝ երկրի տարածքային ամբողջականության ապահովման մարտական գործողություններին մասնակցելու և զորամասի առջև դրված առաջադրանքները կատարելու ժամանակ ծառայողական պարտքն արժանիորեն կատարելու համար՝ Խուդայար Յուսիֆզադեն հետմահու պարգևատրվել է՝ «Ադրբեջանի դրոշի» շքանշանով, ինչպես նաև «Հայրենիքի համար» և «Զանգիլանի ազատագրման համար» մեդալներով։
Զոհվելուց երկու օր առաջ Խուդայարը երգել է Vətən yaxşıdır երգը։ Նրա կատարումը նկարահանվել է բջջային հեռախոսի տեսախցիկով և կարճ ժամանակում տարածվելով համացանցում՝ վերածվել է պաշտամունքի։

• Азербайджан чтит память Худаяра Юсифзаде: Vətən yaxşıdır! ФОТО
22 октября - день памяти шехида Отечественной войны Худаяра Юсифзаде, ставшего всенародным любимцем благодаря душевному исполнению песни Vətən yaxşıdır.
Худаяр родился 15 июля 1998 года в городе Барда. В 2004-2015 годах получал образование в детской школе искусств №1 имени Бюльбюля. В 2016-2018 годах прошел срочную действительную военную службу в Н-ской воинской части Службы государственной безопасности (СГБ).
Затем служил сверхсрочником в рядах пограничных войск Государственной пограничной службы АР и получил воинское звание прапорщика.
После гибели генерал-майора Полада Гашимова во время Товузских боев 2020 года Худаяр обратился в военный комиссариат Бардинского района с просьбой отправить его на передовую.
Во время 44-дневной Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, Худаяр сначала служил в Физулинском районе, а затем участвовал в боях за освобождение Джебраила и Зангилана.
За два дня до своей гибели Худаяр спел песню Vətən yaxşıdır. Его исполнение было снято на камеру мобильного телефона и, распространившись за короткое время в Сети, стало буквально культовым.
Худаяр Юсифзаде стал шехидом 22 октября, героически погибнув в ходе боев в направлении Агбенда в Зангилане. Он похоронен в Аллее шехидов в Барде.
В соответствии с распоряжениями президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева за участие в боевых операциях по обеспечению территориальной целостности страны и достойное исполнение служебного долга при выполнении задач, поставленных перед воинской частью, Худаяр Юсифзаде был посмертно награжден медалями «За Отчизну», «За освобождение Зангилана» и орденом «Азербайджанское знамя».
18 февраля 2021 года в Бардинской детской школе искусств №1 имени Бюльбюля состоялась церемония открытия бюста шехида.
Отметим, что музыка к песне Vətən yaxşıdır написана композитором Алибабой Мамедовым, а слова - Алиагой Вахидом. С согласия А.Мамедова композиция была переименована в Xudayar təsnifi («Тесниф Худаяра»).