22 0Հոկտեմբերի 2025 - 15:45
Խաղաղության օրակարգի շուրջ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պատմական նշանակություն ունեն տարածաշրջանում կայուն համագործակցության ապահովման առումով։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը Թբիլիսիի «Մետաքսի ճանապարհ» 5-րդ ֆորումի բացման ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացումը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հիմնական մասի միավորումը Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ, որը երկրի անբաժանելի մասն է կազմում, կծառայի տարածաշրջանի միջազգային բեռնափոխադրումների տարանցիկ հզորությունների ընդլայնմանը։
Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան պայմանավորվածությունների համաձայն տարածաշրջանում բացվող նոր երթուղին («Թրամփի երթուղի», TRIPP - խմբ.) կդառնա Միջին միջանցքի կարևոր մասերից մեկը և կնպաստի դրա դերի աճին համաշխարհային տրանսպորտային ցանցում։
Ասադովը նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ցուցադրել տարածաշրջանում համագործակցության և վստահության վերականգնման իր հանձնառությունը. «Ադրբեջանական կողմը զգալի ներդրում է ունեցել այս ուղղությամբ՝ վերացնելով Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները, որոնք մնացել են օկուպացիայի շրջանից: Ղազախական հացահատիկի Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան փոխադրումը այս ուղղությամբ առաջին գործնական քայլն է: Ինչպես նշել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, սա ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունը այլևս միայն թղթի վրա չէ, այլ նաև գործնականում»:

• Асадов о транспортировке казахстанского зерна в Армению через территорию Азербайджана
Достигнутые между Азербайджаном и Арменией соглашения по мирной повестке имеют историческое значение с точки зрения обеспечения устойчивого сотрудничества в регионе.
Как сообщает Report, об этом заявил премьер-министр Азербайджана Али Асадов на открытии V Тбилисского форума «Шелковый путь».
По его словам, открытие коммуникаций в регионе, в том числе объединение основной территории Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой, являющейся неотъемлемой частью страны, послужит расширению транзитных возможностей региона для международных грузоперевозок.
Премьер-министр выразил уверенность, что новый маршрут, который будет открыт в регионе в соответствии с вашингтонскими договоренностями от 8 августа («Маршрут Трампа», TRIPP — Ред.), станет одним из важных сегментов Среднего коридора и будет способствовать повышению его роли в мировой транспортной сети.
Асадов отметил, что Азербайджан продолжает демонстрировать свою приверженность восстановлению сотрудничества и доверия в регионе: «Азербайджанская сторона внесла значительный вклад в данном направлении, устранив все ограничения, оставшиеся со времен оккупации, на транзит грузов в направлении Армении. Транспортировка казахстанского зерна в Армению через территорию Азербайджана — первый практический шаг в этом направлении. Как отметил президент Азербайджана Ильхам Алиев, это свидетельствует о том, что мир между Азербайджаном и Арменией уже не только на бумаге, но и на практике».