22 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:07
Երկկողմ համագործակցության պլանի համաձայն, Ադրբեջանում անցկացվում են՝ «Անխախտ գործընկերություն 2025» հատուկ նշանակության զորքերի համատեղ զորավարժությունները, որին մասնակցում են ադրբեջանական բանակի հատուկ նշանակության զորքերի և ԱՄԷ նախագահական գվարդիայի հատուկ գործողությունների հրամանատարության ստորաբաժանումները:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից՝ այսօր կայացած՝ զորվարժությունների բացման արարողությանը ելույթ է ունեցել Ադրբեջանի հատուկ նշանակության զորքերի հրամանատար, գեներալ-մայոր Ալեքբեր Ջահանգիրովը: Նա նշել է, որ զորավարժությունների հիմնական նպատակն է՝ երկու երկրների հատուկ նշանակության զորքերի միջև համագործակցության ընդլայնումը, գործնական հմտությունների կատարելագործումը, փորձի փոխանակումը և մասնագիտական զարգացման աջակցությունը:
Զորավարժությունների մասնակիցները կմշակեն փոխադարձ համակարգման և հրամանատարության ու վերահսկողության հմտությունները՝ իրական մարտական պայմաններին հարմարեցված սցենարներում, կբարելավեն իրենց մանևրելու ունակությունը, ճկունությունը և ղեկավարման հմտությունները:
Բացման արարողությունից հետո, մասնակիցները ծանոթացրել են զորավարժությունների համար ստեղծված պայմաններին:

• Стартовали совместные учения спецназа Азербайджана и ОАЭ
В соответствии с планом двустороннего сотрудничества в Азербайджане проводятся совместные учения сил специального назначения «Нерушимое партнерство-2025», в которых участвуют подразделения спецназа азербайджанской армии и командования специальных операций президентской гвардии Объединенных Арабских Эмиратов.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, на состоявшейся сегодня торжественной церемонии открытия учений выступил командующий Силами специального назначения Азербайджана генерал-майор Алекбер Джахангиров, который отметил, что основная цель учений — расширение сотрудничества между спецназовцами двух стран, совершенствование практических навыков, обмен опытом и содействие профессиональному развитию.
Участники учений отработают навыки взаимной координации и управления по сценариям, адаптированным к реальным боевым условиям, будут совершенствовать маневренность, гибкость и лидерские качества.
После церемонии открытия состоялось ознакомление с условиями, созданными для участников учений.
Отметим, что в совместных учениях, в которых задействованы бронетехника, армейская авиация и беспилотные летательные аппараты, подразделения выполнят учебно-боевые задачи по огневой подготовке, десантированию, снайперской стрельбе, выведению из строя объектов противника, а также по зачистке населенного пункта от противника.