22 0Հոկտեմբերի 2025 - 12:04
Ադրբեջանի գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը և Թուրքիայի բարձրագույն կրթության խորհրդի (YÖK) նախագահ Էրոլ Օզվարը այցելել են Ղարաբաղի համալսարան։
Գիտության և կրթության նախարարությունից Armenia.Az-ին հայտնել են, որ պատվիրակությունը ծանոթացել է՝ նոր աուսումնական մասնաշենքի կառուցման աշխատանքների ընթացքին, համալսարանական կլինիկայում և ուսանողական հանրակացարանում ստեղծված պայմաններին:
Հյուրերին նաև ցուցադրվել են լսարանները, լաբորատորիաները և գրադարանը, պատմել են ժամանակակից կրթական և գիտական միջավայրի ստեղծման մասին։
Դասախոսների և ուսանողների հետ հանդիպմանը Էմին Ամրուլլաևը նշել է, որ Ղարաբաղի համալսարանը կարճ ժամանակահատվածում զգալի հաջողությունների է հասել և կդառնա տարածաշրջանի մտավոր ու գիտական զարգացման կարևոր կենտրոն։
Իր հերթին Էրոլ Օզվարը ընդգծել է՝ կրթության ոլորտում Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ նշելով համատեղ նախագծերի հաջող իրականացումը, այդ թվում՝ թուրք-ադրբեջանական համալսարանի գործունեությունը։ Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ Ղարաբաղի համալսարանի և թուրքական համալսարանների միջև գործընկերությունը կնպաստի ակադեմիական փոխանակման և գիտական կապերի զարգացմանը։

• Эрол Озвар посетил Карабахский университет
Министр науки и образования Азербайджана Эмин Амруллаев и председатель Совета высшего образования Турции (YÖK) Эрол Озвар посетили Карабахский университет.
Как сообщили Armenia.Az в Министерстве науки и образования, делегация ознакомилась с ходом строительства нового учебного корпуса, условиями в университетской клинике и студенческом общежитии.
Гостям также продемонстрировали аудитории, лаборатории и библиотеку, рассказав о создании современной образовательной и научной среды.
Во время встречи с преподавателями и студентами Эмин Амруллаев отметил, что Карабахский университет за короткий срок достиг значительных успехов и станет важным центром интеллектуального и научного развития региона.
В свою очередь, Эрол Озвар подчеркнул необходимость укрепления сотрудничества между Азербайджаном и Турцией в сфере образования, отметив успешную реализацию совместных проектов, в том числе деятельность Турецко-Азербайджанского университета. Он также выразил уверенность, что партнерство Карабахского университета с турецкими вузами будет способствовать развитию академического обмена и научных связей.